aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Renty strukturalne

11 grudnia 2007
Postanowienia o spełnieniu warunków otrzymała już więcej niż połowa rolników, ale są tacy, dla których podjecie decyzji o przekazaniu gospodarstwa w zamian za rentę strukturalną jest bardzo trudne. Powód świadczenia są dużo niższe niż w poprzedniej edycji programu.

Prawie 9 tysięcy rolników zdecydowało się ubiegać o rentę strukturalną z programu na lata 2007-13. Jednym z nich jest Lucjan Włodarczyk ze Skrzyńska.

Lucjan Włodarczyk, Skrzyńsko: następca jest syn, spełnia wszystkie warunki skończył technikum sadownicze i uprawnia go to do przekazania mu tego gospodarstwa. Aby dostać rentę strukturalną wystarczy dopełnić odpowiednich formalności.

Jerzy Bielecki ARiMR Przysucha: gospodarstwo musi być przekazane w sposób notarialny. W związku z tym obie osoby muszą stawić się do notariusza celem sporządzenia aktu notarialnego. Na przekazanie gospodarstwa i złożenie odpowiednich dokumentów w Agencji Restrukturyzacji rolnicy mają pół roku.

Zdaniem pana Lucjana nie jest to decyzja łatwa. Świadczenia co prawda można dostać szybciej niż z KRUSU, ale będzie to niecałe 900 złotych miesięcznie. Dodatkowo rolnicy muszą nadal opłacać składki emerytalno- rentowe.

Lucjan Włodarczyk, Skrzyńsko: przykładowo jak dla mnie to na czysto zostanie może 600 złotych to myślę, że to jest bardzo mało.

Po przekazaniu gospodarstwa Agencja Restrukturyzacji ma 30 dni na wydanie decyzji o przyznaniu renty strukturalnej.

Radosław Iwański rzecznik prasowy ARiMR: wypłata pierwszych rent z nowego PROW można spodziewać się w grudniu bieżącego roku.

Na program rent strukturalnych na lata 2007-13 jest do rozdysponowania ponad 2 miliardy euro.

Jerzy Bielecki ARiMR Przysucha: prezes ARiMR w pierwszym kwartale przyszłego roku poda termin składania wniosków w przyszłym roku i tak będzie do roku 2013.

Ci rolnicy którym nie udało się złożyć wniosku w tym roku będą mieli więc szanse już niedługo.


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę