Renty strukturalne cieszą się dużą popularnością

16 lipca 2007
W ciągu ostatnich trzech tygodni rolnicy złożyli ponad 2 tys. wniosków o renty strukturalne. Z PROW na 2004 -2006 nie dla wszystkich chętnych wystarczyło pieniędzy. Niektórzy czekali z decyzją o zaprzestaniu gospodarowania do nowej edycji PROW.

Ci, którym zabrakło cierpliwości już z tych rent nie skorzystają – bo jeśli ktoś wcześniej wybrał inny rodzaj świadczeń nie może tego zmienić. Ale i ci, którzy teraz składają wnioski sporo na tym stracą. Renty mają być niższe o ponad 1/4. Chociaż, jeśli gospodarstwo ma ponad 10 hektarów i będzie przekazywane osobie w wieku poniżej 40 lat renta zostanie zwiększona o 15 proc.

Jest jednak też wiele innych warunków trudniejszych do spełnienia. Jednym z nich jest przekazanie gospodarstwa w sposób trwały (nie dzierżawa). A jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 1 ha (małopolskie, śląskie, podkarpackie, świętokrzyskie) lub 3 ha w pozostałych województwach. Według nowych przepisów można przekazać gospodarstwo tylko jednemu następcy.

Jeśli rolnik ma ich więcej – może to zrobić tylko wówczas, gdy te nowo utworzone gospodarstwa nie będą mniejsze niż średnia wojewódzka. Ten drugi wymóg obowiązuje również wtedy, gdy gospodarstwo przejmuje jedna ale obca osoba. Są także wyższe wymagania wobec następcy. Najtrudniejszy do spełnienia jest wymóg kwalifikacji zawodowych, czyli wykształcenia i stażu pracy w rolnictwie. Trzeba je mieć spełnione i udokumentowane do dnia złożenia wniosku o rentę. Nie ma już możliwości – jak to było poprzednio – uzupełnienia ich po przejęciu gospodarstwa.

Brak następcy spełniającego warunki to najczęstszy kłopot tych, którzy chcieliby otrzymać rentę strukturalną. Bywa, że nie tylko w rodzinie, ale i w okolicy trudno takiego znaleźć. A zwlekanie ze składaniem wniosku to kolejna strata. Bo renty będą nie tylko niższe, ale także wypłacane jedynie do 65 roku życia. Poprzednio można je było otrzymywać przez 10 lat – niezależnie od wieku. Obecnie jest też mniej funduszy przeznaczonych na renty. Przewiduje się, że z PROW 2007 – 2013 otrzyma je prawie 3 tys. rolników mniej niż poprzednio. Trzeba się więc spieszyć, bo wnioski będą rozpatrywane według kolejności składania.


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę