Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Renty za przedsiębiorczość?

20 maja 2009
Komisja Europejska zgodziła się przesunąć 325 mln euro na renty strukturalne z funduszy przeznaczonych m.in. na mikroprzesiębiorczość, choć oficjalnie mowa jest ogólnie o przesunięciu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013. Informacje takie przedstawił wczoraj, 19 maja br. wiceminister rolnictwa - Artur Ławniczak.

Dzień po zakończeniu naboru wniosków (oddziały regionalne ARiMR w okresie od 5 do 18 maja br. przyjęły blisko 3,5 tys. wniosków o przyznanie pomocy z działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw") wiadomo już było, że wnioski te oprócz tych, które przedsiębiorcy wysłali pocztą, wykorzystują jedynie nieco ponad 45% przewidzianego na 2009 r. limitu środków na to działanie.

Zostało więc sporo pieniędzy, wobec czego nabór wniosków na renty strukturalne rozpocznie się prawdopodobnie we wrześniu. Jego początek ma być ogłoszony przynajmniej półtora miesiąca wcześniej.

Warto przypomnieć, że już w marcu br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) poinformowała, iż w tym roku nie będzie nowego naboru wniosków dla rolników, którzy chcą przekazać swe gospodarstwo następcom w zamian za uzyskanie renty strukturalnej. Agencja nie miała już na ten cel pieniędzy. Teraz ma mieć.

Zdaniem wiceministra Ławniczaka "przyzwoity" obecnie kurs euro pozwala mieć nadzieję, że 325 mln euro wystarczy nie tylko na tegoroczny, ale także na przyszłoroczny nabór wniosków na renty strukturalne.

W ramach PROW na lata 2007-2013 nabór wniosków na renty strukturalne odbył się dwukrotnie, w 2007 i 2008 r. Ogółem w tym okresie rolnicy złożyli 17,1 tys. wniosków. W ramach PROW 2004- 2005 renty strukturalne otrzymuje 50 tys. rolników. Obecnie wysokość renty strukturalnej wynosi nieco ponad 900 zł na osobę. Renta może być wypłacana maksymalnie przez 10 lat, do chwili ukończenia przez rolnika 65 lat.

Kto był inicjatorem - pomysłodawca przesunięcia pieniędzy w ramach PROW? Wszystko wskazuje na to, że izby rolnicze. Okolicznością sprzyjającą - wizyta w Warszawie unijnej komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel . W czasie rozmów poruszono i tę sprawę.

Bez tych przesunięć w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich rolnicy nie mieliby w tym roku szans na uzyskanie rent strukturalnych. To efekt rozrzutności poprzednich rządów, które dawały renty tak wysokie (sięgające ponad 1,5 tys zł) , że teraz zabrakło na nie funduszy. Ale Komisja Europejska stawia warunki: tak długo jak będzie związek pomiędzy rentami strukturalnymi, a zmianami strukturalnymi na wsi tak długo unia będzie taką pomoc popierać.

Jest jeszcze druga dobra wiadomość - z analizy wniosków o pomoc na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" zarejestrowanych w ARiMR do 19 maja br. wynika, że wszyscy, którzy wypełnili je prawidłowo mogą liczyć na przyznanie takiego wsparcia. Trzecia dobra wiadomość to to, że ponieważ limit środków nie zostanie w pełni wykorzystany, zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa, pod koniec czerwca br. ARiMR przeprowadzi kolejny w tym roku nabór wniosków na uzyskanie wsparcia dla "mikrusów".

POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę