CTR_80917

Rozdzielnie czy nierozdzielnie

22 grudnia 2015
To co było niemożliwe w grudniu czy w styczniu jest do zrealizowania teraz. Mowa o tak zwanych dopłatach cukrowych. Agencja Restrukturyzacji przekonywała, że nie można ich wypłacać oddzielnie z obszarowymi. Pytanie, zatem dlaczego jest inaczej?

Na wypłatę dopłat bezpośrednich oraz dodatkowych takich jak cukrowe czy energetyczne Agencja Restrukturyzacji ma czas do końca czerwca. Pieniądze jednak najbardziej potrzebne są rolnikom wczesną wiosną przed rozpoczęciem prac polowych.

W najgorszej sytuacji są producenci buraków cukrowych. Bo dla nich wypłatę dotacji rozpoczęto zaledwie kilka tygodni temu. Z powodu zmian w systemie dopłat cukrowych rolnicy musieli czekać dłużej niż inni także na obszarowe.

Dlatego wielu rolników zdziwiło się, gdy na ich kontach pojawiły się tylko dopłaty cukrowe bez obszarowych, które miały być nierozdzielne.

Co na to Agencja Restrukturyzacji?

Antoni Konopka, ARiMR Opole: te płatności są naliczane na jednej decyzji ale mogą być realizowane w różnym terminie. Czyli płatność cukrowa jest wypłacana w dniu otrzymania decyzji przez rolnika, natomiast może się tak zdażyć, że pozostała płatność i te obszarowe mogą wpłynąć na konto w tym samym dniu, bądź kilka dni później.

Zdaniem urzędników zdecydowana większość rolników ma już pieniądze na kontach. Dopłaty cukrowe wraz z obszarowymi powinny być wypłacone do końca tego tygodnia. Zwykle w ostatniej kolejności dotacje trafiają one tam gdzie sprawy wymagają wyjaśnienia.

Dariusz Wojtasik, prezes ARiMR: mam nadzieję, że lada moment agencja się z tym upora, są to już naprawdę może nie pojedyńcze przypadki ale niewielka liczba beneficjentów, którzy oczekują na te środki.

Do tej pory Agencja restrukturyzacji wypłaciła ponad 6 i pół miliarda złotych dla miliona 350 tysięcy rolników. Oznacza to, że na wypłatę należnych pieniędzy czeka jeszcze 100 tysiecy rolników.


POWIĄZANE

Ponad 1 mln rolników otrzymało 70-proc. zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich....

Do 2 listopada Agencja przekazała na konta rolników 3,9 mld zł zaliczek w ramach...

Na wniosek ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, Komisja Europejska opracowała...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę