Agrolok_10818

Wiadomość

1 października 2008
W dniu 30 września 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji pomocy dla rodzin rolniczych, w których gospodarstwach powstały szkody spowodowane przez suszę lub huragan w 2008 r. (Dz.U. 173, poz.1070).

Stosownie do przepisów tego rozporządzenia rodziny rolnicze, w których gospodarstwach powstały szkody spowodowane przez suszę lub huragan w 2008 r. mogą ubiegać się o pomoc społeczną, jeżeli:
1) co najmniej jedna osoba w tej rodzinie jest rolnikiem, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, który podlega temu ubezpieczeniu w pełnym zakresie;
2) szkody spowodowane przez suszę lub huragan zostały oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę na podstawie § 10 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu i kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji (Dz. U. Nr 77, poz. 514, z późn. zm.),
3) szkody w uprawach rolnych spowodowane przez suszę wynoszą średnio powyżej 30% w gospodarstwie rolnym w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

Pomocy z tytułu suszy będzie udzielana w wysokości 500 zł w przypadku rodziny rolniczej prowadzącej gospodarstwo rolne o powierzchni do 5 ha użytków rolnych albo w wysokości 1000 zł w przypadku rodziny rolniczej prowadzącej gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 5 ha użytków rolnych.

Natomiast dla rodzin rolniczych poszkodowanych przez huragan przewiduje się zasiłki w wysokości do 15 tys. zł. w zależności od wysokości poniesionych szkód.

Aby uzyskać powyższą pomoc rolnicy powinni złożyć do kierownika ośrodka pomocy społecznej gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania, rolnika wniosek w nieprzekraczalnym terminie do 10 października 2008 r.

POWIĄZANE

UOKiK w tym tygodniu wszczął postępowanie przeciw spółce T.B. Fruit Polska - pod...

UOKiK informuje: - Konsumenci z Podkarpacia zapłacili 10,50 zł za kilogram malin...

Założona przez byłych działaczy Samoobrony Partia Chłopska (PCh) rozmawia "z wię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę