EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Wyścig po rentę

6 lipca 2007
Niecałe dwa tygodnie i ponad 2 tysiące wniosków - program rent strukturalnych cieszy się dużym zainteresowaniem rolników. Ale nie tylko ich. Działanie jest także dokładnie sprawdzane przez Komisję Europejską.

Bo ta po raz kolejny zgłosiła zastrzeżenia do programu rent strukturalnych. Tym razem wątpliwości urzędników dotyczą przekazywania gospodarstwa na zalesianie lub ochronę przyrody. Takie możliwości mieli rolnicy w starym programie. Ale na 5 milionów hektarów ziemi przekazanych w zamian za renty strukturalne tylko 68 zostało zalesionych.

Radosław Iwański, rzecznik prasowy ARiMR: - Z tych celów skorzystało w skali kraju zaledwie 8 osób i te przekazania dotyczyły 1 województwa - mianowicie warmińsko-mazurskiego.

Teraz zgodnie z przepisami gospodarstwo można przekazać tylko pod warunkiem że będzie w nim nadal prowadzona działalność rolnicza.

Henryk Kowalczyk wiceminister rolnictwa: - Składanie wniosków na cele zalesieniowe lub na cele ochrony przyrody Agencja w tej chwili wstrzyma żeby później nie było problemów z wycofaniem tych wniosków.

Dużo trudniejsze do spełnienia niż w starym programie są także wymagania dotyczące powierzchni gospodarstwa.

Hektar ziemi mogą przekazać rolnicy tylko z 4 województw: małopolskiego, podkarpackiego , śląskiego oraz świętokrzyskiego. W pozostałych trzeba mieć już co najmniej 3 hektary. W przypadku gdy gospodarstwo nie jest oddawane następcy a sprzedawane innemu rolnikowi musi ono po powiększeniu mieć powierzchnie co najmniej średniej wojewódzkiej.

Pytanie tylko po co wprowadzono takie wymagania? - Przede wszystkim funkcjonowanie takiego programu ma na celu poprawę struktury agrarnej to jest cel zasadniczy. – tłumaczy Radosław Iwański.

Na renty strukturalne jest do rozdysponowanie w latach 2007-13 ponad 2 miliardy euro. A to oznacza, że co roku z programu będzie mogło skorzystać około 8 tysięcy rolników.


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę