Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Firmy chcą zatrudniać, ale na rynku brakuje specjalistów

1 marca 2016
Firmy chcą zatrudniać, ale na rynku brakuje specjalistów

Trzech na dziesięciu polskich przedsiębiorców planuje podwyżki w nadchodzącym półroczu. Z kolei 36% firm chce zwiększyć zatrudnienie. To, czy zrealizują one swoje plany rekrutacyjne, zależy od dostępności wykwalifikowanych pracowników. A o nich na polskim rynku coraz trudniej.

„Obserwujemy spadek optymizmu wobec sytuacji gospodarczej w kraju. Tylko 17% przedsiębiorstw spodziewa się w najbliższym czasie wzrostu gospodarczego. Firmy korzystnie oceniają za to własną kondycję finansową. Aż 2/3 z nich uważa, że jest ona dobra lub bardzo dobra” – mówi serwisowi infoWire.pl Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs z agencji pracy tymczasowej i doradztwa personalnego Randstad Polska.

Przemysł, handel, usługi naprawcze i budownictwo – to branże, które najczęściej deklarują chęć zwiększenia zatrudnienia w nadchodzących sześciu miesiącach. Dotyczy to głównie wschodu i północy kraju. Branża przemysłowa jest również najbardziej otwarta na podwyżki.

W minionym półroczu tylko połowa pracodawców zatrudniła nowych pracowników. „Niedopasowanie kompetencji kandydatów, duża konkurencja o specjalistów oraz bardzo wysokie wymagania finansowe pracowników spowodowały, że niektórzy pracodawcy byli zmuszeni do obniżenia wymagań bądź zawieszenia naborów na stanowiska. W konsekwencji aż 8% firm nie zrealizowało swoich planów rekrutacyjnych” – mówi ekspertka.

Największe trudności w pozyskaniu pracowników, zwłaszcza wykwalifikowanych, ma branża przemysłowa – najdynamiczniej rozwijający się sektor. Podobna sytuacja dotyczy branży informatycznej i branży nowoczesnych technologii.

infowire.pl


POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus gościł wczoraj w Cukrowni Dobrzeli...

W skrócie – z czym mamy do czynienia Trudny 2024 rok – kumulacja wpływu na gospo...

Pszenica w Chicago wzrosła w poniedziałek z powodu obaw o suszę w kluczowych eks...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę