aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Agencja Nieruchomośco Rolnych - najbardziej dochodowa Agenda Rządowa

2 października 2008

Agencja Nieruchomośco Rolnych odprowadza bardzo duże środki finansowe bezpośrednio do budżetu Państwa jak i do różnego rodzaju funduszy.  W 2007 roku ANR odprowadziła do budżetu ponad 1 miliard 600 milionów złotych łącznie z funduszem rekompensacyjnym. Jak obliczono, stanowi to około 0,8% przychodów budżetu państwa. Ponadto bardzo duży udział ANR ma w rekompensatach za tzw. mienie utracone. Około 550 tys ha jest objęte roszczeniami byłych właścicieli, co daje wartość ponad 5 miliardów złotych. Część tych gruntów jest obecnie w dzierżawie, ale dzierżawcy nie mogą skorzystać z prawa pierwokupu, ponieważ agencji, tej ziemi sprzedać nie wolno.
W zakresie rozdysponowywania samych gruntów (w różnych formach) ANR jest dopiero na półmetku. Sprzedano, wydzierżawiono bądź rozdano w formie rekompensat dopiero 50% zasobów z tego co agencja przejęła. Reasumując, te 50% to właśnie połowa trwale rozdysponowanego majątku państwowego znajdującego się w gestii tej agendy rządowej. Obecnie w dyspozycji ANR znajduje się około 2 miliony 400 tysięcy hektarów, z czego w dzierżawie jest 1 milion 800 tysięcy hektarów a reszta to grunty obecnie niezagospodarowane oczekujące na rozdysponowanie.
Każdego roku ANR obecnie sprzedaje ponad 100 tysięcy hektarów. Istnieje wiele barier, które powodują określone spowolnianie sprzedaży gruntów z zasobów. Najpoważniejszym problemem jest brak planów zagospodarowania przestrzennego poszczególnych rejonach kraju, lub wprowadzanie przez gminy zapisów zbyt ogólnych. Modne obecnie jest  wprowadzanie w poszczególnych gminach zapisu mówiącego zlokalizowanie na terenie całej gminy elektrowni wiatrowych. Takie działanie powoduje, że sprzedaż jest automatycznie zblokowana, ponieważ nie można poszczególnych gruntów sklasyfikować. Chodzi tutaj o właściwą wycenę i uniknięcie sytuacji, ze dane grunty zostały właśnie zbyt tanio sprzedane, a właśnie tuż po sprzedaży, dany teren został przekwalifikowany z rolnego w np. przemysłowy i jego wartość gwałtownie wzrosła. Agencji bardzo trudno jest takie właśnie zdarzenia przewidzieć i na wszelki wypadek, przy takich ogólnych zapisach w planach zagospodarowania przestrzennego, sprzedaż zasobów jest blokowana.
Obecny stan prawny zabrania sprzedaży, jednemu rolnikowi więcej niż 500 hektarów gruntów. W dzierżawie niejednokrotnie jest tak, że rolnicy mają wydzierżawione ponad 500 hektarów i korzystają z prawa pierwokupu tylko do właśnie tych 500 hektarów a reszta pozostaje w ich gestii w dzierżawie. Dzierżawy są wieloletnie, zawarte w formie umów sporządzonych aktami notarialnymi. Bardzo trudno jest takie umowy wypowiedzieć, bądź unieważnić. Zresztą, jak odebrać rolnikowi ziemię, którą ma w wieloletniej dzierżawie i na tę okoliczność poczynił określone inwestycje?
Agencja Nieruchomości Rolnych to bardzo potrzebna i pożyteczna instytucja, przynosząca znaczne dochody do budżetu Państwa, posiadająca bardzo znaczny udział w działaniach reprywatyzacyjnych, realizująca wiele programów pomocowych innymi dla środowisk popegeerowskich. Wiele osób corocznie odwiedza stoisko ANR na każdych targach, imprezach, w których uczestniczy. Tak było i tym razem na tegorocznej Polagrze – Farmie 2008. Bardzo wiele odwiedzających, wiele pytań i kompetentnych odpowiedzi.
Tak duże zainteresowanie ANR ze strony rolników świadczy jednoznacznie, że ta rządowa agenda  ma jeszcze wiele do zrobienia.

 

 


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę