aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ANR nie chce rejestrować

12 lipca 2004

Agencja Nieruchomości Rolnych nie chce już rejestrować wszystkich umów sprzedaży ziemi. Przez ostatni rok musiała ich sprawdzić ponad 70 tys. Z należnego jej prawa pierwokupu skorzystała zaledwie w 58 przypadkach.

W tym miesiącu mija rok od kiedy Sejm nałożył na Agencję Nieruchomości Rolnych obowiązek monitorowania handlu ziemią rolniczą. Zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego każda umowa kupna-sprzedaży gruntów musi być teraz przesłana do Agencji, która może skorzystać z prawa pierwokupu.

Przez ostatni rok w Polsce zawarto, aż 70 tys. umów sprzedaży ziemi. Agencja wszystkie akty notarialne musiała zarejestrować. Teraz aby nie trwonić sił i środków chce, aby Sejm znowelizował ustawę, tak, aby rejestracji podlegały tylko umowy sprzedaży ziemi powyżej 1 ha. Wtedy Agencja mogłaby się skupić na swoim podstawowym celu czyli sprzedaży państwowej ziemi rolnikom. A tej jest w agencyjnym zasobie jeszcze bardzo dużo. Zwłaszcza, że po wejściu do Unii Europejskiej zainteresowanie kupnem ziemi rolniczej wzrosło.

O rosnącym zainteresowaniu ziemią z zasobu Agencji najlepiej świadczą rosnące ceny tych gruntów. Jeszcze w zeszłym roku za hektar płacono średnio 3700 zł. W pierwszym kwartale tego roku cena wzrośnie do 4000 zł - wynika ze wstępnych szacunków.


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę