GUS_230920_750x100_stat

"Europejska" piekarnia

8 stycznia 2003

Piekarnia w Praszce w woj. opolskim, należąca do GS "Samopomoc Chłopska", zyskała po remoncie przydomek "europejska".

Praszka należy do tych nielicznych miasteczek, gdzie zachowały się gminne spółdzielnie. W wielu gminach likwidowano je dla zasady, a praszkowska działa i daje pracę pięćdziesięciu osobom. Część lokali GS wydzierżawiła, a te sklepy, które dobrze prosperowały, nadal działają w ramach spółdzielni 

Chcieliśmy, by nasza piekarnia spełniała normy podobne do tych, które obowiązują w krajach piętnastki. Okazało się jednak, że do Polski dotarły normy dotyczące masarni i rzeźni, ale piekarni – już nie. Musieliśmy więc radzić sobie sami  – powiedziała Krystyna Preś, prezes praszkowskiego GS.

Na początek piekarnia rozstała się z węglem, zastępując go ekologicznymi brykietami z drewna. Rok temu zamontowano w piecach dodatkowo urządzenie przyspieszające spalanie. Przejścia z pomieszczeń socjalnych pracowników zostały tak zaprojektowane, by w żadnym punkcie nie zbiegały się z miejscami, gdzie odbywa się wypiek. Zmiany nie ominęły nawet kranów. wymieniono je na higieniczne, bezzaworowe – na fotokomórkę. Podłogę położono taką jaka jest wymagana w... szpitalach. 

Brakowało nam wytycznych, więc sami się dowiedzieliśmy jak wyglądają unijne piekarnie, pytaliśmy fachowców – chwali się prezes Preś. Swoją piekarnię "europeizowali" nie dla prestiżu i popularności. Ma to ułatwić starania o unijne środki.


POWIĄZANE

Od dziś rusza cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w Polsce. Już teraz po...

Architekci z biura 81.WAW.PL zaprojektowali budynek, którego najważniejszą cechą...

W dniu 27 lipca 2020 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Preze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę