aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kupują bo drożeje

7 kwietnia 2004

Najpierw rzuciliśmy się na cukier. Teraz trwa ogołacanie hurtowni materiałów budowlanych.

Ceny niektórych materiałów budowlanych w ostatnich tygodniach wzrosły o 50, a nawet 100 procent. Producenci i hurtownicy zacierają ręce. Czy szybkie kupowanie cementu i gwoździ przed naszym wejściem do unii opłaca się klientom?

Działa ten sam mechanizm, co w przypadku podwyżek cen cukru. Wiadomo, że na materiały budowlane
od 1 maja będzie wyższy podatek VAT. Klienci kupują na zapas, producenci wykorzystują sytuację i podnoszą ceny. Spirala się nakręca.
Mieczysław Sawa, właściciel chełmskiej firmy budowlanej "Sawbor”, od miesiąca wszystkie pieniądze lokuje w materiałach budowlanych. W tym czasie cena arkusza blachy ocynkowanej wzrosła z 20 do ponad 28 zł. Cenom blachy bacznie przygląda się też Janusz Dymiter z firmy "Domus” w Chełmie. Ostatnio "wyczyścił” trzy hurtownie.
Stefan Zaborowski, właściciel dużego sklepu z artykułami żelaznymi, nie ukrywa, że rynkowa histeria jest mu na rękę. Dzięki niej pozbył się zapasów. Kiedy zaczął je uzupełniać, przyszło mu płacić producentom za najpopularniejsze śruby budowlane już o 22 proc. drożej. Z kolei zwykłe 3-4-calowe gwoździe od początku stycznia podrożały o 51 proc. i wygląda na to, że ich cena nadal będzie wędrować w górę.

- Praktycznie co dostawa, to nowa cena - mówi S. Zaborowski. - Jeśli za kilogram gwoździ w końcu roku klient płacił u mnie 3 zł, to teraz już ponad 5 zł. Obawiam się, że jeśli cenowa spirala się utrzyma, to poniosę straty.

Maciej Uss z przedsiębiorstwa Arbud w Białej Podlaskiej twierdzi, że w porównaniu z ubiegłym rokiem ma o połowę więcej klientów. Nie bacząc na wzrost cen dokonują zakupów często na zapas, w obawie przed dalszymi podwyżkami. Podobne zjawisko obserwuje także Anna Wojtas z chełmskiej firmy "Womar”, oferującej glazurę i wyposażenie łazienek. Klienci przyznają się jej, że remont mieszkania planują dopiero za rok, ale chcą się do niego przygotować, dopóki jest taniej.
Jacek Barczyński

Co podrożeje

Anna Gajek, Centrum Budownictwa "Gajek” w Lublinie
x Po 1 maja droższe będą przede wszystkim materiały luksusowe. Glazura dobrego gatunku, terakota, parkiety czy armatura łazienkowa najwyższej jakości. Kto zaplanował sobie takie zakupy, powinien się z tym uporać jeszcze w kwietniu. Trudno natomiast mówić o zysku w przypadku materiałów z dolnej półki. Różnice na metrze czy sztuce będą złotówkowe.


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę