aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ludzie rzucili się na materiały budowlane

1 kwietnia 2004

Sklepy oblężone, ceny w górę... Składy i markety budowlane oblegane są przez klientów, którzy spieszą się przed majową podwyżką VAT z 7 na 22 proc. Handlowcy wykorzystali popyt i już podnieśli ceny. Może więc warto poczekać z zakupami?

W bydgoskim hipermarkecie budowlanym "Leroy Merlin" klienci muszą stać długo w kolejce do kasy. Maria i Roman Sułkowscy ze Żnina przyjechali na zakupy. - Jeszcze przed Wielkanocą chcemy odnowić mieszkanie - mówi Maria Sułkowska. - Potrzebna nam gładź szpachlowa do sufitu i ścian. Miałam nadzieję, że teraz będzie jeszcze taniej. Ale 20 kilogramów gładzi kosztuje prawie 16 złotych. Dwa tygodnie temu płaciłam niecałe 14 złotych. No i to wyczekiwanie w kolejce!

Wszędzie tłok
Właściciele sklepów z artykułami remontowymi i budowlanymi w naszym regionie zacierają ręce z zadowolenia. - W porównaniu z początkiem lutego sprzedajemy blisko 200 proc. więcej materiałów - informuje Jan Lachowski, właściciel składu materiałów budowlanych "Art-Bud" w Bydgoszczy. - Płytki ścienne i baterie umywalkowe cieszą się największym zainteresowaniem. Dobrze sprzedają się również materiały do budowy: cegły, dachówki. We Włocławku dużo osób pyta i kupuje płytki ceramiczne do łazienek. - Sprzedajemy ich o połowę więcej niż dwa miesiące temu - przyznaje Michał Płatkowski, sprzedawca w Przedsiębiorstwie Handlowym "Servitor-Prim" z Włocławka.
W toruńskich sklepach budowlanych równie tłoczno. - Sprzedajemy w ciągu ostatniego tygodnia średnio o 10-15 proc. więcej - mówi zastępca kierownika działu Ogród w markecie budowlanym "Obi" w Toruniu. - Farby emulsyjne do ścian i sufitów oraz panele podłogowe to artykuły, o które najczęściej pytają klienci.

Lepsze obroty odnotowują nie tylko sklepy z artykułami budowlano-remontowymi, ale też producenci z branży. - Firmy z całej Polski zamawiają u nas coraz więcej styropianu do budowy: teraz produkujemy go o 100 proc. więcej niż przed rokiem - mówi Jacek Genderka, właściciel przedsiębiorstwa Producent Styropianu Genderka z Bydgoszczy. Niektóre firmy z branży nie nadążają z realizacją zamówień i muszą posiłkować się importem.

Prawa rynku
Sklepy i składy budowlane zachęcają klientów, by zdążyli z zakupem do końca kwietnia. Nie wspominają jednak o tym, że ostatnio podwyższyli ceny. - Rzeczywiście, podnieśliśmy ceny na początku marca o kilkanaście procent. - przyznaje Jan Lachowski z bydgoskiego "Art-Budu". Ceny podwyższyły również sklepy w innych miastach naszego regionu. Z naszych informacji wynika, że średnio o 20 proc., a w niektórych przypadkach nawet o 100 proc. Sklepy tłumaczą to tym, że ceny podnieśli producenci. - Już trzykrotnie, od początku tego roku, podwyższałem ceny styropianu - potwierdza Jacek Genderka. - Płacę dostawcom kilkadziesiąt procent więcej za materiały do produkcji, stąd podwyżki. Uważam jednak, że po 1 maja nie powinno być drożej.

Co o szaleństwie cen sądzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów? - To rynek kształtuje ceny: jeśli wzrasta popyt, wzrastają też ceny - wyjaśnia Aleksandra Kurzyna z biura prasowego UOKiK. - Jeżeli klient podejrzewa, że właściciele sklepów czy składów z ofertą budowlaną i remontową, podnoszą ceny bezpodstawnie, może zgłosić ten fakt do delegatury właściwego terenowo urzędu ochrony konkurencji lub inspekcji handlowej. Ich pracownicy sprawdzą, czy sprzedający ustalili ceny zgodnie z prawem. Jeśli okaże się, że nie - nałoży na placówki karę do 10 proc. obrotu uzyskanego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary. Obecnie taka kara wynosi od tysiąca do pięciu milionów euro.


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę