aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Można dzielić ziemię

16 listopada 2004

Od prawie dwóch miesięcy obowiązują nowe przepisy o podziałach nieruchomości, ale rząd nie wydał jeszcze rozporządzenia, które miało określić dokładne zasady ich przeprowadzania. Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury, nie przeszkadza to jednak w dokonywaniu podziałów.

Zmiany w zasadach podziału nieruchomości wprowadziła ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2004 r. nr 141, poz. 1492), która obowiązuje od 22 września br. Niedopuszczalny jest np. podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne (a w przypadku braku planu miejscowego – wykorzystywanych na te cele), który powoduje, że powstałyby działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha. Stworzenie mniejszych działek jest możliwe jedynie w celu powiększenia sąsiedniej nieruchomości lub regulacji granic między sąsiadami. Natomiast działkę o nieuregulowanym stanie prawnym można podzielić (z urzędu), gdy np. jej część jest niezbędna, aby wybudować drogę. Ponadto, jeśli mamy nieruchomość na terenie, który nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to nie musimy już występować o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, gdy chcemy ją podzielić na mniejsze działki.

Czy można dokonywać podziałów, jeśli do tej pory nie wydano rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości? Ma ono m.in. określić rodzaje i treść dokumentów potrzebnych przy podziale oraz jak je sporządzać. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało już projekt takiego rozporządzenia, ale musi on jeszcze być rozpatrzony przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego i uzyskać jej pozytywną opinię (ma to się stać jeszcze w drugiej połowie listopada br.). Ministerstwo uspokaja jednak, że mimo braku rozporządzenia decyzje o podziale nieruchomości można wydawać, gdyż sposób i tryb prowadzenia postępowań w tych sprawach szczegółowo reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami oraz kodeks postępowania administracyjnego.


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę