GUS_230920_750x100_stat

Pozew zabużan oddalony

13 grudnia 2002

Sąd po raz drugi oddalił pozew zabużan przeciwko skarbowi państwa o odszkodowanie za pozostawione na kresach mienie.

Warszawski sąd okręgowy oddalił pozew Czesława i Zygmunta C. o rekompensatę za pozostawiony za Lwowem majątek – ponad 6 hektarów ziemi i zabudowania wycenione na 360 tysięcy złotych. Według sądu podstawą roszczenia nie może być układ z września 1944 roku między PKWN a rządem ukraińskim. Nie był on źródłem powszechnie obowiązującego prawa, ponieważ nie opublikowano go w Dzienniku Ustaw. Zabużanom nie można także przyznawać odszkodowania za niezgodne z prawem działanie polskiej władzy ustawodawczej, bowiem konstytucyjność przepisów ocenić może tylko Trybunał Konstytucyjny. 

W sierpniu bieżącego roku podobny wyrok ogłosił Sąd Okręgowy w Gdańsku. Oddalił pozew dwójki zabużan, którzy za mienie pozostawione na Wschodzie domagali się prawie pół miliona złotych. Według gdańskiego sądu skarb państwa nie może wypłacić odszkodowania w oparciu o nieobowiązujące umowy z Ukraina i Białorusią, bo nie były one ratyfikowane i ogłoszone w Dzienniku Ustaw.

Zabużanie, których sprawami nie zajął się jeszcze sąd, liczą na Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu i Trybunał Konstytucyjny. W Strasburgu czeka ponad 90 skarg. Jedna z nich jest już w toku rozpatrywania. 19 grudnia Trybunał Konstytucyjny wypowie się, czy przepisy uniemożliwiające zabużanom sięganie po nieruchomości będące w gestii Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i Agencji Mienia Wojskowego są zgodne z konstytucją. To praktycznie jedyne nieruchomości, które są dziś własnością skarbu państwa, a upominającym się o swoje prawa za utracone mienie należy się ekwiwalent w postaci właśnie nieruchomości państwowych. Plącą wówczas papierami zaświadczającymi, że na Wschodzie pozostawili majątek. Resort skarbu ocenia roszczenia przeszło 81 tysięcy zabużan i ich spadkobierców na blisko 8 miliardów złotych.


POWIĄZANE

Od dziś rusza cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w Polsce. Już teraz po...

Architekci z biura 81.WAW.PL zaprojektowali budynek, którego najważniejszą cechą...

W dniu 27 lipca 2020 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Preze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę