aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Senat za liberalizacją sprzedaży ziemi cudzoziemcom

13 lutego 2004

Senat opowiedział się w czwartek za liberalizacją sprzedaży ziemi cudzoziemcom, przyjmując ustawę o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Senatorowie zagłosowali przeciw wnioskowi o odrzucenie tej ustawy, zgłoszonemu w trakcie środowej debaty w Senacie.

Ustawa wzbudziła wiele kontrowersji zarówno w Sejmie, jak i w Senacie. Pod wnioskiem o odrzucenie ustawy podpisali się senatorowie: Sławomir Izdebski i Henryk Dzido (Samoobrona), Jan Szafraniec (LPR) oraz Krzysztof Jurgiel (PiS) i Józef Sztorc (PSL).

"Jedyne, co pozostało po latach przekształceń w Polsce, to polska ziemia. Zastanawiam się, czy kiedy sprzedacie już ziemię, znajdziecie eksperta, który będzie w stanie sprzedać polskie powietrze" - powiedział w Senacie Izdebski, zwracając się do rządu.

Również według senator Anny Kurskiej (PiS), wejście w życie tej ustawy może sprawić, że cudzoziemcom będzie łatwiej nabyć ziemię w Polsce niż obywatelom Polski.

Ustawa ma skrócić i uprościć procedury związane z nabyciem nieruchomości przez cudzoziemców.

Według ustawy, cudzoziemcy będą mogli kupić 0,5 hektara ziemi na "zaspokajanie potrzeb życiowych". Będą oni mogli również nabyć nieruchomości na prowadzenie działalności gospodarczej. Powierzchnia tych nieruchomości ma być uzasadniona rzeczywistymi potrzebami, wynikającymi z charakteru działalności gospodarczej.

Zakup nieruchomości przez cudzoziemców wymaga zezwolenia ministra spraw wewnętrznych. Dodatkowym warunkiem jest brak sprzeciwu ministra obrony narodowej, a w przypadku gruntów rolnych - ministra rolnictwa.

Aby nabyć nieruchomość, cudzoziemcy powinni posiadać więzi z Polską, np. poprzez polską narodowość lub pochodzenie, małżeństwo z obywatelem Polski lub prowadzić działalność gospodarczą, czy rolniczą na terenie Polski. We wniosku o zezwolenie cudzoziemiec powinien przedstawić cel, w jakim chce nabyć nieruchomość.

Ustawa zakłada, że okres ważności zezwolenia na nabycie nieruchomości będzie wynosić 2 lata.

Zgodnie z postanowieniami traktatu akcesyjnego, cudzoziemcy będą mogli nabywać grunty rolne i leśne po 12 latach okresu przejściowego. Jeśli dzierżawią ziemię na północy i zachodzie Polski, będą mogli ją kupić po 7 latach dzierżawy, a w pozostałych województwach - po 3 latach.

Za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców głosowało 67 senatorów, 12 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę