EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

UE: Od maja bez ograniczeń w zakupie nieruchomości

17 marca 2004

Od dnia rozszerzenia obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez ograniczeń kupować u nas tereny pod inwestycje, a także domy i mieszkania, jeśli zdecydują się zamieszkać w Polsce na stałe.

Jeśli chodzi o działki rekreacyjne, to unijni obywatele jeszcze przez 5 lat przed ich zakupem będą musieli prosić o zgodę MSWiA. Chodzi nie tylko o działki o walorach przyrodniczych na wsi, ale także o tzw. drugie domy, czyli takie, w których nabywca nie zamierza mieszkać na stałe. Z tego obowiązku wyłączeni będą obywatele państw UE zamieszkujący w Polsce przez co najmniej 4 lata.

Grunty rolne i lasy obywatele Unii będą mogli swobodnie kupować dopiero za 12 lat. Od tej reguły są jednak wyjątki. Wcześniej będą bowiem mogli kupić ziemię do własnoręcznej uprawy rolnicy - obywatele państw członkowskich UE, osiedlający się na terytorium Polski i podejmujący pracę na roli na zasadzie samozatrudnienia.

W województwach: warmińsko-mazurskim, pomorskim, kujawsko- pomorskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim unijni rolnicy będą mogli kupić ziemię po 7 latach dzierżawy, a w pozostałych regionach Polski - po 3 latach dzierżawy. Rolnicy muszą jednak udowodnić, że zajmują się rolą osobiście.

Polska uzyskała dłuższe okresy ochronne w sprzedaży ziemi od pozostałych dziewięciu kandydatów, bo Unia uznała polskie i argumenty "ekonomiczne, historyczne, prawne (niejasna struktura własności)" i potraktowała naszą sytuacje jako "unikatową".


POWIĄZANE

Do końca 2025 roku wszystkie spółki wchodzące w skład grupy spółek DANONE dołącz...

Jaki sektor wygra w tym roku w wyścigu inwestycyjnym? Czy inwestorzy, którzy pos...

Ostatnie miesiące przynoszą wyhamowanie wzrostów cen nie tylko materiałów budowl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę