aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Więcej dla gmin z nieruchomości

22 lutego 2005

Z roku na rok instytucje państwowe wydają coraz więcej na podatek od nieruchomości. Czasami gminy rewanżują się i zwalniają z daniny lub dofinansowują służby mundurowe, np. policję. W gorszej sytuacji jest wojsko, którego ubiegłoroczne wydatki na podatek od nieruchomości wzrosły o połowę, osiągając 163 mln zł - informuje "Gazeta Prawna".

Instytucje państwowe sporadycznie narzekają na wysokość gminnych podatków. Raczej posłusznie płacą tyle, ile samorządy zażądają. Tymczasem apetyt gmin rośnie - z roku na rok do ich kas trafia coraz więcej pieniędzy podatników, pierwotnie przeznaczonych przez państwo na finansowanie działalności instytucji budżetowych. W 2002 r. zapłaciły one 124 miliony zł podatku od nieruchomości.

Ministerstwo Finansów nie dysponuje jeszcze danymi za cały ubiegły rok, ale wiadomo, że tylko w ciągu trzech kwartałów 2004 r. podatek ten wyniósł 223,6 miliona zł. - Instytucje budżetowe nie mają powodu, by skarżyć się na zbyt wysokie opodatkowanie podatkiem od nieruchomości. Zresztą skargi nic by nie dały, bowiem samorządy działają zgodnie z prawem, określają wysokość stawek w oparciu o ustawę o podatkach i opłatach lokalnych - mówi Ryszard Klusiewicz, rzecznik szefa Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Jak poinformowało niedawno Ministerstwo Obrony Narodowej, wydatki armii na podatek od nieruchomości wzrosły w ubiegłym roku o ponad 60 proc. W resorcie mówi się o zmowie gmin, na których położone są poligony.


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę