OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Zalesianie najwcześniej za rok.

17 maja 2007
Jeszcze ponad rok temu w tym miejscu było pole – teraz rośnie młody las. Zdaniem Leszka Zaparta nie byłoby go gdyby nie program zalesiania.

Leszek Zapart Mniszków: - Generalnie zalesiłem 10 hektarów trochę lepiej jak 10 ha. Zadowolony jestem z tego programu dlatego że ziemia, którą posiadam w większości jest VI klasa i sprawa mija się jakby z celem.

Pan Leszek chciałby teraz zalesić kolejne grunty. Liczył na to że już w czerwcu będzie mógł złożyć wniosek, a jesienią posadzić drzewka. - Mam jeszcze 3 ha do zalesienia ale nie mogę zalesić z tego względu że nadleśnictwo na tę chwilę nie może mi sporządzić planu zalesieniowego. –dodaje. - Niestety na razie trzeba z tym poczekać.

Anna Klisowska Min. Rol.: - Przewidujemy że w tym roku będzie możliwość składania wniosków w terminie od 1 sierpnia do 30 września czyli to będzie inny termin niż dotychczas natomiast ze względu na ten termin niż dotychczas natomiast ze względu na ten termin zalesienie będzie możliwe wiosna 2008 roku.

Pozostaje jeszcze do wyjaśnienia sprawa tak zwanego planu zagospodarowania przestrzennego. W poprzednim programie rolnicy mieli z tym sporo kłopotów.

Teraz wiele gmin nadal nie ma takiego planu i wszystko wskazuje na to, że długo nie będzie miało. Tak jest na przykład w Mniszkowie. Powód jest tylko jeden opracowanie planu to ogromne koszty.

Janusz Ciesielski wójt gminy w Mniszkowie: - Takie gminy niezbyt zamożne nie stać żeby opracować dokument, który nie wiadomo0 jak długo będzie służył czy następna ustawa go po prostu nie skasuje.

Na szczęście tym razem urzędnicy od razu przewidzieli, że może być taki problem. - Są dwie możliwości: jeżeli nie ma planu to wystarczy studium. – dodaje Klisowska.

W nowym programie wprowadzono także dwa bardzo ważne ograniczenia. Po pierwsze będzie można zalesić tylko i wyłącznie własne grunty, dzierżawa już nie wchodzi w grę. Po drugie każdy rolnik będzie mógł posadzić las tylko na 20 hektarach ziemi.

Kolejna ważna zmiana polega na skróceniu okresu wypłacania premii zalesieniowej. Kto zalesił pola ze starego programu będzie ją dostawał przez 20 lat a w ramach nowego o pięć lat mniej.

W walce z azbestem
Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli w naszym kraju zbyt wolno realizowany jest rządowy program usuwania azbestu i wyrobów azbestowych.
Zdaniem przedstawicieli NIK  wpływ na to ma między innymi znikome zainteresowanie gmin.  Wiele bowiem jak dotąd samorządów lokalnych nie ustaliło jeszcze rzeczywistej   ilości wyborów zawierających azbest,  znajdujących się na ich terenie. Nie ma też dobrej współpracy jeśli chodzi  a realizację  programu  usuwania azbestu pomiędzy przedstawicielami lokalnych władz samorządowych oraz administracją .
Przypuszcza się , że na terenie Polski obecnie znajduje się jeszcze ponad 15 milionów ton wyrobów azbestowych. Azbest  uważany jest za jeden najbardziej szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych.
Program usuwania w Polsce azbestu ( został przyjęty przez rząd 14 maja 2002 r.) zakłada usunięcie azbestu i wyrobów azbestowych do 2032 r. 

POWIĄZANE

Zakup działki to jeden z najważniejszych kroków na drodze do budowy własnego dom...

W dniach 4-5 października 2024 roku w Muzeum Okręgowym w Toruniu odbyła się IV O...

PROFBUD ogłosił dziś wyjątkową inwestycję – MIASTO POLSKICH MISTRZÓW OLIMPIJSKIC...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę