aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zbudujemy nowy dom...

7 marca 2003

Na własne mieszkanie Polak musi pracować prawie 6 lat, mieszkaniec Wielkiej Brytanii 4,5 roku. najdłużej Niemiec – prawie 8 lat. W Unii ceny są średnio czterokrotnie wyższe niż u nas.

Średnio za mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych trzeba w Polsce zapłacić 100 tysięcy złotych, w Unii Europejskiej – 400. Ale tam od wielu lat kredyty mieszkaniowe są oprocentowane poniżej 5%. Ich udział w Produkcie Krajowym Brutto wynosi np. w Niemczech ponad 50%. W Polsce zaledwie 2,5%.

W Polsce jest 12 milionów mieszkań, a 1,5 miliona rodzin czeka na własne M. Buduje się jednak coraz mniej. W ubiegłym roku oddano niespełna 100 tysięcy mieszkań, o 6,5% mniej niż rok wcześniej. Eksperci ostrzegają – mieszkania, pomimo, że dla przeciętnego Polaka są drogie, tańsze już nie będą.

Mieszkań budujemy coraz mniej, a tymczasem na rynek pracy wchodzi wyż demograficzny. Oznacza to, że będzie potrzebnych coraz więcej mieszkań. Ponadto drożeją grunty, a to również wpływa na koszt metra kwadratowego. Po wejściu do Unii Europejskiej ceny najprawdopodobniej będą wyższe. Tak było we wszystkich krajach Wspólnoty.

Zdaniem ekspertów, w Polsce będziemy więcej budować, gdy kredyty będą tańsze. Już dzisiaj ich oprocentowanie spadło poniżej 7%. Miesięczna rata jest zaś często niższa od kosztu wynajęcia mieszkania.


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę