Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Ziemia idzie jak złoto

9 maja 2005

Agencja Nieruchomości Rolnych ze Szczecina notuje wzrost sprzedaży ziemi. Na przetargach pojawia się coraz więcej chętnych, żeby zainwestować w użytki rolne.

W tym roku pod młotek poszło już ponad 6 tysięcy hektarów ziemi rolniczej. Największe zainteresowanie kupnem bądź dzierżawą występuje w powiecie pyrzyckim i stargardzkim. Podobnie sporym zainteresowaniem cieszy się ziemia w rejonie Gryfic i Kołobrzegu. Najmniej chętnych chce w ten sposób lokować kapitał w rejonie Łobza i Goleniowa. Ceny są niższe w północnej części województwa.

Wszystko zależy od ziemi, im lepsza pod uprawę, tym droższa - komentuje Tadeusz Olech, zastępca dyrektora oddziału szczecińskiego Agencji Nieruchomości Rolnych. - Wzrost zainteresowania bez wątpienia wiąże się z chęcią otrzymania dopłat obszarowych z UE. Rolników nie odstraszają ceny, liczą na przyszłe zyski.

Ceny w porównaniu do ubiegłego roku wzrosły średnio o 10 do 15 procent. W tym miesiącu przewidziano ponad 420 przetargów. Dla przykładu za siedmiohektarową działkę w gminie Brojce (powiat gryficki) należy zapłacić minimum 37 tysięcy złotych. Cena wywoławcza za porównywalną działkę w gminie Świerzno (powiat kamieński) jest już o 10 tysięcy złotych niższa. Ogółem w tym roku agencja odda na przetargi 30 tysięcy hektarów.

- To dwa razy tyle, ile w ubiegłym roku - wyjaśnia dyrektor Olech. - Oferujemy ziemię przede wszystkim rodzimym rolnikom.

Nie oznacza to jednak, że nie ma ludzi, którzy chcą spełnić tylko minimalne wymagania, aby otrzymać dopłatę. Ziemię kupują osoby niekoniecznie związane z rolnictwem. Po prostu skusiły się perspektywą unijnej pomocy.

Przedstawiciele izby rolniczej dostrzegają inny błąd, w strukturze sprzedaży.

- Jeżeli ktoś chce faktycznie zająć się produkcją rolniczą to nie ma znaczenia czy kupił czy też dzierżawi - dodaje Parczewski. - Jednak przy takim działaniu ANR sporo ziemi może trafić w przypadkowe ręce, ze stratą dla nas.

Dopłaty przysługują producentowi rolnemu (właścicielowi, dzierżawcy, użytkownikowi, zarządcy). Gospodarstwo nie mniejsze niż 1 ha, musi być utrzymane w dobrej kulturze rolnej przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska. Dotyczy to wszystkich działek. Za działkę rolną uważa się zwarty obszar gruntu rolnego, a którym jest prowadzona jedna uprawa o pow. nie mniejszej niż 0,1 ha.

Cały czas rolnicy czekają na wiadomość jaki kurs będzie przyjęty przy przeliczaniu dopłaty podstawowej. Na razie wiadomo że prawdopodobnie wyniesie 55,5 euro za hektar. Dopłaty uzupełniające do zbóż wyniosą 70 euro/ha, do chmielu - 233 euro/ha i do ziemniaków skrobiowych - 56,6 euro/t.


POWIĄZANE

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....

Skrojony i uszyty na miarę 200-metrowy dom, zaprojektowany przez architektkę Agn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę