aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Zostało 12 godzin.

15 maja 2007
Zostało już tylko 12 godzin a potem będzie naliczana kara. Najbardziej spóźnialskim przypominamy, że dziś mija termin składania dokumentów o płatności obszarowe.

Bez dopłat bezpośrednich większość gospodarstw byłaby pod przysłowiową kreską. Bo dochody ze sprzedaży artykułów rolnych cały czas maleją. Potwierdza to raport przedstawiony przez Ministerstwo Rolnictwa.

Wynika z niego, że w ubiegłym roku rolnicy musieli sprzedać o 1/3 produktów więcej, aby kupić za nie tyle samo towarów, co 10 lat temu. Sytuację uratowały dopłaty bezpośrednie, które rekompensowały te straty. Dlatego rolnicy nie mogą pozwolić sobie na utratę chociażby 1% z należnych im dotacji. Wielu jednak ze złożeniem stosownych dokumentów czeka do ostatniej chwili.

Spotkaliśmy się też z opinią, że im później złożony zostanie wniosek tym mniejsze są szanse na to, że gospodarstwo zostanie wylosowane do kontroli na miejscu. Ale Agencja Restrukturyzacji zaprzecza temu.

- Jest to bzdura, dlatego, że wnioski do kontroli wybierane są losowo. Kolejność nie ma tu nic do rzeczy - mówi Jolanta Nowak z biura powiatowego ARiMR Radzymin. O czym powinni pamiętać ci rolnicy, którzy dopiero teraz zabierają się do wypełniania wniosków? - Przede wszystkim o przypisaniu swoich upraw do poszczególnych grup – podkreśla Jolanta Nowak. A jak przekonują ci, którzy mają już te pracę za sobą nie jest to wcale takie trudne.

Dziś powiatowe biura Agencji będą czynne do przysłowiowego ostatniego gościa, a jak zajdzie taka potrzeba to nawet do północy. Nie oznacz to jednak, że jest to ostateczny termin składania wniosków. Można je dostarczać jeszcze do 9 czerwca, ale od jutra za każdy dzień zwłoki będzie potrącany 1% płatności. 

POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę