aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pszenica konsumpcyjna po 1012 PLN/t. A za granicą?

3 grudnia 2015
Jak informuje Bank Gospodarki Żywnościowej, w bieżącym sezonie zupełnie odmiennie kształtują się tendencje cenowe na rynku pszenicy po dwóch stronach Atlantyku. Różne są również oczekiwania dotyczące przyszłego kierunku zmian.
Na giełdach północnoamerykańskich w minionych tygodniach ceny były już tylko nieznacznie wyższe niż o tej samej porze rok temu. Dla przykładu w piątek 8.03.2013 pszenica czerwona miękka ozima (SRW) notowana na giełdzie w Chicago osiągnęła na zamknięciu cenę 690 centów za buszel (kontrakt marcowy). To niespełna 3 proc. więcej niż uzyskiwała prawie rok temu w kontrakcie najbliższym w dniu 12.03.2012 r. Podobnie pszenica czerwona twarda ozima (HRW) notowana w Kansas City jest tylko o niecałe 5 proc. droższa niż przed rokiem. Z kolei pszenica jara DNS notowana na giełdzie w Minneapolis jest już o 2 proc. tańsza niż rok temu.
Zupełnie inaczej wygląda porównanie cen bieżących z zeszłorocznymi w Europie. Pszenica konsumpcyjna notowana na giełdzie Matif w Paryżu w piątek osiągnęła cenę 234,00 EUR/t w porównaniu z 213,75 EUR/t w piątek 12.03.2012 r. Oznacza to, że obecna cena jest o 9,5 proc. wyższa od ceny sprzed prawie roku.
Jeszcze wyższa dynamika roczna cen występuje w Polsce. Według notowań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeciętna cena zakupu pszenicy konsumpcyjnej przez zakłady w ostatnim tygodniu lutego (25.02-3.03) wyniosła 1012 PLN/t i była o 24 proc. wyższa niż rok temu. Pszenica zakupywana przez zakłady paszowe podrożała w jeszcze większym stopniu - o 30 proc.
Jeszcze bardziej wzrosły ceny pszenicy w Rosji. Z danych FAO wynika, że cena hurtowa pszenicy konsumpcyjnej wyrażona w rublach w lutym 2013 r. była o 85 proc. wyższa niż rok wcześniej. Jest to z jednej strony efekt katastrofalnej suszy w 2012 r. i stosunkowo szybkiego wyprzedania nadwyżki eksportowej w sezonie 2012/13, a z drugiej stosunkowo niskich cen na początku 2012 roku.
W tym przypadku nie dziwi, że w kontekście oczekiwanego spadku produkcji pszenicy w Stanach Zjednoczonych w 2013 r. na skutek jesiennej suszy w południowej części Wielkich Równin, uczestnicy rynków giełdowych oczekują, że po zbiorach w 2013 r. ceny wzrosną. Grudniowe kontrakty na główne rodzaje pszenicy wyceniane są o 0,6 do 4,6 proc. wyżej niż majowe. Z kolei w Europie oczekuje się dosyć dużych spadków cen w drugiej połowie 2013 r. Wczesne prognozy mówią o większej produkcji pszenicy miękkiej w UE-27. Komisja Europejska prognozuje wzrost w stosunku do ubiegłego roku o 6,3 proc., a agencja analityczna Tallage o 5,9 proc. W rezultacie kontrakty grudniowe na pszenicę na giełdzie w Paryżu (Matif) i giełdzie w Londynie (LIFFE) w piątek wyceniane były odpowiednio o 10,7 i 6,8 proc. niżej niż kontrakty majowe.



POWIĄZANE

W większości rynkach hurtowych w kraju mamy do czynienie ze stabilizacją cen. Ży...

Po znaczącym spadku sprzedaży eksportowej na przestrzeni poprzednich trzech lat,...

Ukraińska pszenica, na którą jest duży popyt na rynku światowym, zaczęła drożeć....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę