aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze – lepiej nie narażać się na kary

8 stycznia 2016
Obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze – lepiej nie narażać się na kary

Ubezpieczenia gospodarstwa rolnego i OC rolnika są obowiązkowe, a za ich brak grożą kary. Dostępność takich polis ułatwia ich zawieranie, a nieuzasadnione pozostają potoczne obawy związane ze skomplikowanym brzmieniem umów czy dużą ilością potrzebnych dokumentów.  

Kto podlega obowiązkowi ubezpieczenia gospodarstwa? Zgodnie z ustawą (o Ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Gwarancyjnych z dnia 22 maja 2003r. (Dz.U. nr 76, poz. 1152 z późn. zm.) podlega mu każda osoba fizyczna zajmująca się działalnością rolniczą, posiadająca areał użytków rolnych przekraczający łącznie 1ha i opłacająca w części lub całości podatek rolny, ma obowiązek zawarcia ubezpieczeń obowiązkowych OC rolnika i budynków rolniczych. Obowiązek ten nie dotyczy natomiast firm zajmujących się działalnością rolniczą typu: Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne czy Spółdzielnie Kółek Rolniczych, spółek z o.o., spółek akcyjnych ani innego typu agrofirm.

Co, jeśli zignorujemy ten obowiązek?

Niestety, jeżeli rolnik podlegający ustawowo temu obowiązkowi zaniecha go, będzie musiał zapłacić grzywnę. W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC rolników oraz ubezpieczenia budynków rolniczych, od 1 stycznia 2016 r. wysokość kary z tytułu niespełnienia obowiązku ubezpieczenia wynosi:

- brak ubezpieczenia OC rolników - równowartość jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2016 r. jest to 190 zł, w 2015 r. było to 180 zł);

- brak ubezpieczenia budynków rolniczych - równowartość jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2016 r. jest to 460, w 2015 r. było to 440 zł);

Uwaga! Obliczając wszystkie te kwoty na podstawie minimalnego wynagrodzenia za płacę - zaokrągla się je do pełnych 10 zł.

Kiedy należy wykupić ubezpieczenie obowiązkowe? Na jak długi okres podpisuje się umowę?

Umowa ubezpieczenia z tytułu OC rolnika oraz budynków rolniczych zawierana jest na rok. Często towarzystwa rozkładają składki za ubezpieczenie na raty, jednak nie oznacza to, że umowa jest zawarta tylko na pół roku czy 3 miesiące, polisa ważna jest przez 12 miesięcy. Nie musimy się też martwić, jeżeli zapomnimy przedłużyć naszego ubezpieczenia na kolejny rok.

- Jeżeli rolnik miał polisę obowiązkową, ale zapomniał przedłużyć ubezpieczenia na kolejny rok i nie wypowiedział umowy, w myśl ustawy takie ubezpieczenie ulega automatycznemu odnowieniu na następne 12 miesięcy – tłumaczy Sergiusz Lenhardt, ekspert z Biura Ubezpieczeń Majątkowych Concordii Ubezpieczenia -  Działa to podobnie, jak w przypadku ubezpieczenia „OC komunikacyjnego”.

W jaki sposób możemy się ubezpieczyć i co sprawia nam najwięcej problemów?

Jest kilka sposobów zawarcia takiego ubezpieczenia. Jakie dokumenty musimy przygotować? Czy tylko właściciel gospodarstwa może je ubezpieczyć, czy może to zrobić np. jego żona lub pełnoletnie dziecko? Potrzebne jest pełnomocnictwo?

- Do dyspozycji klientów jest wiele kanałów dystrybucji. Można to zrobić w agencji ubezpieczeniowej, w oddziale, u brokera – wyjaśnia Sergiusz Lenhardt -  Z doświadczenia wiemy, że różni klienci preferują różne sposoby nabycia ubezpieczenia. Głównie zależy to od wielkości i wartości majątku, który chcą ubezpieczyć. W przypadku niektórych obiektów mogą być niezbędne oględziny w gospodarstwie.

Wymogi związane z dokumentami nie są duże. Koniecznie należy ze sobą mieć dokument tożsamości oraz dane posiadacza gospodarstwa, tj. ubezpieczonego. To, co natomiast warto ze sobą mieć, to poprzednia polisa, jeśli takowa była oraz ewentualnie zaświadczenie o bezszkodowości z poprzedniego zakładu. Dzięki temu możemy otrzymać korzystniejszą ofertę. Do zawarcia umowy ubezpieczenia nie jest wymagane za to pełnomocnictwo i może zrobić to każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.

- Wypełnienie formularza nie jest czynnością nader skomplikowaną, a w razie problemów zawsze możemy liczyć na  pomoc pośrednika – dodaje Sergiusz Lenhardt z Concordii Ubezpieczenia. - Klienci zazwyczaj są zorientowani w takich elementach jak materiały, z których wykonane są ich budynki oraz powierzchnia przez nie zajmowana. W przypadku niektórych obiektów, może być wymagana bardziej szczegółowa wiedza, tj. sposób ogrzewania czy rodzaj instalacji elektrycznej.

Problemem bywa zrozumienie zakresu ubezpieczenia obowiązkowego budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Niestety, zakres ten jest dość wąski i obejmuje tylko podstawowe ryzyka, tj. ogień, huragan czy powódź. Musimy pamiętać, że w celu uzyskania szerszej ochrony niezbędne jest zawarcie dodatkowego ubezpieczenia dobrowolnego.

mat. pras. TU Concordia Ubezpieczenia


POWIĄZANE

Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona w zuważy, że w ostatnim okresie ressort ro...

W sklepach jaja tańsze niż u producentów! Producenci jaj stali się mimowolnymi o...

100 lat handlu produktami rolnymi: stulecie wzrostu, innowacji i postępu W tym r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę