19-procentowy PIT dla wszystkich

3 października 2003

Komisja Finansów Publicznych zgodziła się, by wszystkie firmy, także działające krócej niż rok, mogły płacić 19-procentowy PIT. Do późna w nocy posłowie debatowali nad przedłużeniem zwolnienia z podatku zysków z giełdy

Posłowie z Komisji Finansów Publicznych mieli wczoraj do przegłosowania kilkaset poprawek do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W najważniejszym głosowaniu pozytywnie zaopiniowali wprowadzenie 19-procentowej stawki dla małych firm rozliczających się w ramach PIT-u. 

Stawka liniowa bez ulg

Prowadzący działalność gospodarczą, jeśli zechcą płacić podatek według stawki liniowej, będą musieli to zgłosić w urzędzie skarbowym do 20 stycznia 2004 roku. Jednocześnie jednak stracą wszelkie ulgi i zwolnienia, z wyjątkiem możliwości odpisywania składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Nie będą też mogli rozliczać się wspólnie z małżonkiem. 

Przedstawiciele resortu finansów nie byli wczoraj w stanie wykazać, że objęcie 19-procentową stawką tylko firm działających dłużej niż rok będzie zgodne z prawem. Posłowie znieśli więc to ograniczenie. Jednak wiceprzewodniczący komisji Stanisław Stec zgłosił wniosek mniejszości przywracający je.  

O ostatecznym kształcie zapisu posłowie zdecydują w drugim czytaniu na posiedzeniu plenarnym. Gdyby się okazało, że ograniczenie zostanie zniesione, budżet będzie musiał pogodzić się z utratą kilkudziesięciu milionów złotych. Z analizy resortu finansów wynika, że 8,5 tysiąca najlepiej zarabiających obecnie pracowników najemnych założy sobie firmy i przejdzie na tzw. samozatrudnienie. 

Kiedy opodatkują giełdę

Komisja miała także do przegłosowania kilka poprawek, zakładających przedłużenie zwolnienia z podatku zysków giełdowych. Ministerstwo Finansów nie chce wycofać się z ich opodatkowania. Dostrzega jednak problemy techniczne, które mogą uniemożliwić pobieranie daniny już od1 stycznia 2004 roku. Posłowie złożyli więc poprawki, w myśl których podatek miałby obowiązywać od 1 lipca 2004 roku, 1 stycznia 2005 roku lub 1 stycznia 2006 roku. Na razie jednak brak ustalenia w tej sprawie.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę