19-procentowy podatek PIT niekorzystny dla małych firm

5 września 2003

Wprowadzenie jednolitej 19-procentowej stawki podatkowej dla wszystkich przedsiębiorców będzie niekorzystne dla małych podmiotów rozliczających się na podstawie ksiąg przychodów i rozchodów. Korzystne za to będzie dla rozliczających się ryczałtem z fiskusem – uważają ekonomiści z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE).

Eksperci CASE przychylają się tym samym do opinii Ministerstwa Finansów, że na obniżeniu podatku PIT dla przedsiębiorców większość z nich straci. Według nas, na obniżeniu podatku do 19% skorzystają przede wszystkim duże podmioty gospodarcze. Za obniżką opowiada się między innymi Komisja Trójstronna i mamy wrażenie, że w Komisji oddziałuje silny lobbing dużych przedsiębiorstw – powiedziała ekonomistka CASE, Małgorzata Markiewicz na czwartkowej konferencji prasowej.

Dodała, że wprowadzenie jednolitej 19% stawki dla wszystkich przedsiębiorców oznacza poświęcenie PIT-owców prowadzących działalność gospodarczą. Nie po raz pierwszy, bo do tej pory mieliśmy do czynienia z podwyżkami np. składek na ubezpieczenie zdrowotne, czy fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

Zdaniem Markiewicz po wprowadzeniu jednolitej stawki trudno będzie oczekiwać, że grupa małych przedsiębiorców przyczyni się do zwiększenia miejsc pracy na rynku. Zgodziła się też z opinią Ministerstwa Finansów, że efektywne obciążenie podatników w pierwszym przedziale wynosi około 13%, czyli znacznie mniej niż postulowane 19%. W drugim przedziale efektywne opodatkowanie wynosi 17%, więc też na tej zmianie podatnicy mogą stracić. Zyskuje tak na prawdę grupa podatników prowadząca działalność gospodarczą będąca w trzecim przedziale skali podatkowej, bo ich obciążenie efektywne wynosi około 30%.

Podstawą takiej oceny były dane przedstawione przez resort finansów. Eksperci CASE nie zweryfikowali ich. To są dane, które ministerstwo ujawniło po raz pierwszy i nie weryfikowaliśmy ich, bo nie mamy dostępu do takich informacji – wyjaśniła Markiewicz. W środę Ministerstwo Finansów przedstawiło szacunki, z których wynika, że przedsiębiorcy rozliczający się według stawek PIT, mieszczący się w pierwszej i drugiej grupie podatkowej, stracą na ewentualnym ujednoliceniu stawki podatku dla wszystkich przedsiębiorców.

Tymczasem premier Leszek Miller zadeklarował w środę podczas spotkania z przedsiębiorcami, że rząd stanowczo będzie się starał o wprowadzenie 19-procentowej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych ponad 2 miesiące czekała na odpowiedź na zapytanie z...

Proponowane przepisy zostały opublikowane przez Rządowe Centrum Legislacji. Odno...

Różne kierunki dostaw gwarantują, że surowca nie zabraknie, a Senat pracuje nad ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę