informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

20 tys. wniosków o euroNIP

16 kwietnia 2004

Co ósmy płatnik podatku VAT w woj. śląskim wystąpi prawdopodobnie o tzw. unijny NIP, umożliwiający handel z krajami Unii Europejskiej i uniknięcie podwójnego opodatkowania - szacuje Izba Skarbowa w Katowicach.

"Spodziewamy się, że na ok. 170 tys. podatników VAT w woj. śląskim zgłoszenia rejestracyjne w tym zakresie złoży ok. 10-20 tys. podatników" - powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej Barbara Nowakowska z katowickiej Izby Skarbowej. Szacunki Izby wynikają z obserwacji dotychczasowych kontaktów śląskich firm z podmiotami z krajów Unii. Eksporterzy korzystają ze zwrotu VAT-u, więc fiskus ma przegląd firm już kooperujących z UE.

Izba Skarbowa zapewnia, że oczekiwanie na rejestrację (podatnik otrzymuje ten sam numer, co dotychczas wzbogacony o kod pl.) nie potrwa dłużej niż 7-9 dni, z czego 2-4 dni to weryfikacja wniosku w centralnym rejestrze. M.in. w związku z koniecznością sprawnej obsługi podatników ubiegających się o unijny NIP, śląskie urzędy skarbowe będą pracować także w dwie najbliższe soboty.

W I Urzędzie Skarbowym w Katowicach złożono dotychczas 124 wnioski o nadanie unijnego NIP. W Urzędzie Skarbowym w Bielsku- Białej już ok. 350. Naczelnik tego urzędu Dariusz Piecuch szacuje, że łącznie urząd przyjmie do 1,5 tys. takich wniosków.

Do 1 maja br. podatnicy VAT powinni mieć unijny NIP, by uniknąć podwójnego opodatkowania. Od wtorku urzędy skarbowe rejestrują podatników VAT, chcących uczestniczyć w handlu wewnątrz UE. Zgłoszenia podatników o rejestrację są przyjmowane od 6 kwietnia. Dzięki unijnemu NIP-owi podatnik rozliczy podatek w deklaracji VAT według stawki obowiązującej w kraju, do którego towary zostaną przywiezione.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele katowickiej Izby Skarbowej przypomnieli też podatnikom o zmianie ustawy o podatku VAT. Zgodnie z nowym prawem, użytkownicy samochodów będących w dzierżawie lub leasingu, do 14 maja muszą zarejestrować stosowne umowy leasingowe w urzędach skarbowych. Jeżeli tego nie zrobią, będą musieli kontynuować leasing na nowych, mniej korzystnych dla podatników zasadach.


POWIĄZANE

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1006/2011 z dnia 27 września 2011 r. z...

Jak wynika z III etapu Monitoringu rozwoju obszarów wiejskich (MROW), opublikowa...

W odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 14 lutego 2019 r. zawi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę