Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

2,6 mld euro na wsparcie MŚP

11 kwietnia 2005

Unia Europejska musi ożywić przedsiębiorczość, aby poprawić konkurencyjność unijnej gospodarki i dlatego w latach 2007-2013 na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości powinno być przeznaczone 2,6 mld euro - wynika z przedstawionych w czwartek w Brukseli założeń programu.

Poprawa konkurencyjności jest jednym z najważniejszych zadań ramowego Programu dla Konkurencyjności i Innowacyjności, zaprojektowanego w kontekście planów budżetowych na lata 2007-2013.

Jest to mały brat nowego programu dla badań. Integruje programy, które już działają w różnych obszarach. To przede wszystkim środki przeznaczone na finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw z położeniem nacisku na promowanie wiedzy, innowacyjności, technologii komunikacji –  powiedział przedstawiający założenia programu ekspert Komisji Europejskiej, Matthias Ruete.

Łącznie, w okresie siedmiu lat, program ma zapewnić środki w wysokości 4,2 mld euro, które w większości (2,6 mld euro) będą przeznaczone na rozwój i wpieranie małych i średnich przedsiębiorstw (Program Przedsiębiorczość i Innowacyjność).

Pomoc ma polegać m.in. na podnoszeniu jakości regulacji dotyczących firm, zapewnieniu małym i średnim przedsiębiorstwom łatwiejszego dostępu do pieniędzy, szczególnie na początku ich działalności.

Natomiast drugim filarem Programu dla Konkurencyjności i Innowacyjności jest Program Polityki Wsparcia Technologii Informacji i Komunikacji, na który przewidziano w ciągu siedmiu lat 802 mln euro. Środki mają służyć przystosowywaniu rynków do sieci i urządzeń elektronicznych, mediów oraz technologii cyfrowych oraz przyczynić się do unowocześnienia publicznego sektora usług.

Trzeci filar zaś stanowi Program ds. Energii, na który UE planuje przeznaczyć 780 mln euro. Skupia się na wykorzystywaniu źródeł odnawialnych energii, szukaniu sposobów oszczędnego jej użytkowania oraz zróżnicowanego wykorzystywania paliw i energii w transporcie.


POWIĄZANE

W dniu 30 marca 2021 r. Zarząd KRIR przekazał do Ministra Funduszy i Polityki Re...

W ciągu roku po wybuchu pandemii koronawirusa firmy z branży eventowej odnotował...

Ponownie, od 29 marca do 11 kwietnia br., został przedłużony termin przysługiwan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę