2,6 mld zł dla gospodarstw

13 grudnia 2005

Wszyscy rolnicy ubiegający się o premie na dostosowanie gospodarstw do standardów unijnych dostaną pieniądze. Stanie się to kosztem ograniczenia dotacji na inne działania.

Od wiosny 71 tys. producentów rolnych czeka na pieniądze z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Złożyli wnioski o premie na dostosowanie gospodarstw do standardów unijnych. Maksymalna pomoc dla rolników wynosi w tym programie 80 tys. zł, właściciele ferm kurzych mogą otrzymać nawet 150 tys. zł. Zainteresowanie pomocą było tak duże, że wnioski o dotacje przekroczyły niemal trzykrotnie zarezerwowane na ten cel fundusze.

- Nabór wniosków ogłoszono w lutym, kiedy agencja nie była przygotowana do obsługi tego działania. Była to wyłącznie polityczna decyzja - twierdzi Krzysztof Ardanowski, wiceminister rolnictwa. W rozdysponowaniu unijnych pieniędzy obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Nowy rząd postanowił jednak jej nie stosować, ale przyznać premie wszystkim producentom, którzy chcą dostosować gospodarstwa do unijnych standardów. W budżecie na ten cel brakowało 443,6 mln euro. Pieniądze te przesunięto z innych punktów programu rozwoju obszarów wiejskich, m.in. z funduszy przeznaczonych na renty strukturalne, zalesiania czy pomoc dla grup producenckich. ARiMR rozpoczęła już naliczanie płatności dla rolników. W sumie na dostosowanie gospodarstw wypłaci 670 mln euro, czyli ok. 2,6 mld zł.

- Na takie przesunięcie funduszy zgodziły się rolnicze organizacje i związki zawodowe. KE nie musi wyrażać zgody - mówi Krzysztof Ardanowski. Dodał, że ministerstwo nie planuje już innych przesunięć środków w funduszach strukturalnych dla rolnictwa.


POWIĄZANE

Projekt nowelizacji prawa górniczego posłów Prawa i Sprawiedliwości może pozbawi...

1.10.2019 r. upłynął wyznaczony przez Europejski Urząd Patentowy termin kończący...

Na pracę bez ograniczeń we wszystkich krajach Unii Europejskiej trzeba będzie je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę