Aby godnie przeżyć

25 maja 2004

Zainteresowanie rentami strukturalnymi jest ogromne. Codziennie w Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa w Ełku pyta o nie kilkudziesięciu rolników.

- Rentami ludzie bardziej się interesują niż dopłatami obszarowymi - mówi Bogusław Piekarski, kierownik powiatowego biura AMiRR w Ełku. - Temat dopłat jest już "przerobiony".

Warunki w latach
Skąd takie zainteresowanie? Bogdan Piekarski wyjaśnia, że projekt programu jest korzystny dla starszych rolników. - Przewiduje on, że osoba, która ukończyła 55 lat i prowadzi na własny rachunek gospodarstwo rolne od ponad 10 lat, może przekazać swoje gospodarstwo. Osoba przejmująca gospodarstwo musi być młodsza od przekazującego rolnika. Jeżeli zaś zostanie ono przekazane następcy, to jego wiek nie może przekroczyć 40 lat - wyjaśnia Piekarski. Dodaje, że jednym z warunków jest również co najmniej 5-letni okres ubezbieczenia emerytalno-rentowego kandydata do renty strukturalnej. Rolnik może sobie zostawić siedlisko i pół ha ziemi.

Wysokość renty strukturalnej będzie wahać się od 210 proc. do 440 proc. kwoty najniższej emerytury, czyli od 1.181 zł do 2.475 zł.

Szansa rozwoju
- Nie ma dnia, by ludzie nie pytali o renty strukturalne - mówi Bogusław Piekarski. - Jest to bowiem szansa dla rolników bez perspektyw, szansa, aby godnie przeżyć. A jednocześnie daje to szansę rozwoju innym rolnikom, którzy mogą przejąć gospodarstwa i powiększając je jeszcze lepiej konkurować z unijnymi.

Kierownik ełckiej agendy AMiRR zaznacza, że renty strukturalne finansowane w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich są dużą szansą dla rolników, podobnie jak wspieranie gospodarstw niskotowarowych. Z tego programu mogą skorzystać rolnicy, którzy są za młodzi, aby ubiegać się o renty strukturalne, zaś produkty z ich gospodarstwa zaspokajają jedynie potrzeby rodziny nie dając zarobku.

- Dzięki pomocy rolnicy mogą rozpocząć inwestycje, np. pod działalność agroturystyczną. Przez 5 lat rocznie na gospodarstwo można otrzymać 1.250 euro, zaś po 3 latach beneficjent musi wykazać cząstkowe osiągnięcie celów - wyjaśnia Piekarski.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę