Agencja dopłaci

11 lutego 2005

W 2005 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie dopłacać do oprocentowania kredytów preferencyjnych, udzielonych przez nią w latach 1994-2004. Będzie też - co bardzo ważne - dofinansowywać oprocentowanie kredytów, udzielanych rolnikom, w ramach obowiązujących nadal linii kredytowych.

Na dopłaty mogą liczyć także ci, którzy otrzymali tzw. kredyty klęskowe. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku agencja chce wydać na ten cel 254,03 mln zł. O pieniądze te zainteresowani mogą już dziś starać się w 16 bankach, współpracujących z agencją. Są to: Mazowiecki Bank Regionalny S.A.; SGB Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.; Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.; Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.; PKO Bank Polski S.A. Kredyt Bank S.A.; ING Bank Śląski S.A.; Bank Zachodni WBK S.A.; BPH-PBK S.A.; Bank Millennium S.A.; Bank Ochrony Środowiska S.A.; BRE Bank S.A.; Pekao S.A.; Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych S.A.; Nordea S.A.; Raiffeisen S.A.

Dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych mogą być wykorzystane na realizację inwestycji w rolnictwie, przetwórstwie rolno-spożywczym oraz usługach dla rolnictwa; muszą one jednak mieć na celu m.in. rozszerzenie asortymentu produkcji, dostosowanie do wymogów sanitarno-weterynaryjnych UE, poprawę ochrony środowiska zgodnie ze standardami UE, wprowadzenie nowych technologii, a także poprawę jakości produkcji oraz utworzenie kwater agroturystycznych.

Warto też zastanowić się nad możliwością uzyskania pożyczek na inwestycje dla rolników w tym roku. Są one udzielane przez ARiMR w ramach 13 linii kredytowych: - kredytów na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych w rolnictwie, przetwórstwie rolno-spożywczym i usługach dla rolnictwa; kredytów na zakup gruntów rolnych; na utworzenie lub urządzenie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie przekroczyły 40. roku życia; kredytów w ramach branżowych programów wspólnego użytkowania maszyn i urządzeń rolniczych, restrukturyzacji przetwórstwa ziemniaka na skrobię w Polsce, programu wspierania restrukturyzacji i modernizacji przemysłu mięsnego i przetwórstwa jaj programu mleczarskiego; programu wspierania restrukturyzacji i modernizacji przemysłu utylizacyjnego, a także kredytów na utworzenie lub urządzenie gospodarstwa rolnego w ramach realizacji programu osadnictwa rolniczego na gruntach skarbu państwa; na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych w rolnictwie, przetwórstwie rolno-spożywczym i usługach dla rolnictwa przez grupy producentów rolnych, kredyt na zakup nieruchomości rolnych przeznaczonych na utworzenie lub urządzenie gospodarstwa rodzinnego, na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych w okresie nowych technologii produkcji w rolnictwie, w tym wytwarzania surowców do produkcji bioetanolu i biokomponentów, zapewniających wysoką jakość produktu lub w zakresie dostosowania produkcji zwierzęcej do wymogów sanitarnych, ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt; kredytów na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej znajdujących się na obszarach dotkniętych klęską suszy, gradobicia, nadmiernych opadów atmosferycznych, powodzi, huraganu, pożaru, plagi gryzoni lub osuwisk ziemi.

Nim podejmiemy ostateczną decyzję, trzeba uwzględnić fakt, że w tym roku ARiMR wprowadziła korzystniejsze warunki udzielania pożyczek. Chodzi o to, że teraz obowiązuje niższa - jednoprocentowa - wysokość minimalnego oprocentowania płaconego przez kredytobiorcę.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę