Animex planuje wzrost obrotów o 20-25% w 2005 r.

9 lutego 2005

Animex SA, zajmujący się produkcją i sprzedażą mięsa czerwonego oraz drobiowego, zwiększył sprzedaż o ok. 20% do 2 mld zł w 2004 roku, a w tym roku oczekuje wzrostu także o ok. 20-25%. W ciągu 18 miesięcy wyniesie zaś ok. 1 mld USD, powiedział we wtorek prezes Morten Jensen. Inwestycje w ciągu dwóch lat mają natomiast wynieść 50 mln dolarów.

Naszym celem jest podwojenie sprzedaży produktów markowych, chcemy promować marki Krakus i Morliny. Planujemy osiągnąć sprzedaż o wartości 1 mld USD w ciągu najbliższych 18 miesięcy” – powiedział Jensen podczas spotkania z dziennikarzami.

W tym roku chcielibyśmy podtrzymać ten sam wzrost sprzedaży, czyli 20-25% jeśli chodzi o złote. Ostatnie trzy miesiące były dla nas trudne ze względu na umacniającego się złotego. Jeśli chodzi o inwestycje, to w ciągu dwóch lat planujemy ok. 50 mln USD” – dodał.

Spółka chce nadal zwiększać eksport, który stanowi obecnie ok. 30% obrotów. Prowadzi też starania o odzyskanie licencji eksportowej na rynek rosyjski .

Liczymy na dalszy wzrost eksportu i mamy nadzieję, że Polska może być jednym z głównych graczy na rynku europejskim, jeśli chodzi o rynek mięsny” – powiedział Jensen.

Zeszłego lata straciliśmy licencję eksportową do Rosji, a rynek rosyjski był dla nas bardzo ważny przez ostatnie 50 lat. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by z powrotem dostać licencję. Wzrost eksportu ogółem jest planowany na ok. 20%, jeśli nie przywrócimy rynku rosyjskiego” – dodał.

Jensen powiedział też, że firma chce stać się bardziej efektywna, dlatego planuje zreorganizować grupę i wprowadzić specjalizację poszczególnych zakładów produkcyjnych, konsolidację marketingu i sprzedaży poszczególnych zakładów, ale nie planuje zwolnień grupowych, jak sugerowała to prasa.

Obecnie łączny udział w rynku mięsnym Animeksu i Morlin wynosi ok. 10%, zaś w rynku mięsa drobiowego – 15%. Spółka planuje rozwijać się dalej organicznie.

Nie mamy żadnych planów, co do dalszych przejęć i chcemy bazować na tym, co obecnie mamy” – powiedział Jensen.

Animex wraz z Morlinami należy do amerykańskiej firmy Smithfield Foods. W skład grupy wchodzą też Iławskie Zakłady Drobiarskie Ekodrob, którego akcjonariusze 14 lutego mają zdecydować o emisji 32 mln akcji dla Animeksu. Po emisji kapitał Ekodrobu wzrósłby do 42,6 mln akcji.

Chcemy zwiększyć udziały w Ekodrobie, aby potem móc w tę spółkę zainwestować. Wymagane są duże inwestycje, by utrzymać wzrost sprzedaży” – powiedział Jensen, ale nie chciał podać wielkości wymaganych inwestycji.

Chcemy inwestować w zwiększenie zdolności produkcyjnych i chłodniczych. Obecnie są to zdolności 2.400 ton przerobu miesięcznie, a po inwestycjach uda nam się zwiększyć sprzedaż do 3.200 ton miesięcznie” – dodał.

Nie wykluczył też w przyszłości wycofania Ekodrobu z warszawskiej giełdy.

Obecnie nie mamy planów wycofania Ekodrobu z giełdy, ale to nie znaczy, że nie zrobimy tego w przyszłości” – powiedział Jensen.

Amerykański Smithfield Foods wraz z podmiotami zależnymi posiada 95,54% kapitału zakładowego Animeksu, uprawniającego do 96,59% głosów na walnym zgromadzeniu oraz ok. 99% udziału w Morlinach. Animex ma obecnie ok. 64% udziałów w Ekodrobie.

Obecnie Animex eksportuje oprócz Europy Zachodniej i Półwyspu Bałkańskiego także do takich krajów jak USA, Japonia, czy Korea Płd.


POWIĄZANE

Ze względu na szybko wzrastające zapotrzebowanie na żywność i energię na świecie...

Od soboty zaczynają obowiązywać zaostrzone przepisy dotyczące wycinki drzew na p...

Wyroby pochodzenia wyłącznie roślinnego co do zasady nie mogą być sprzedawane po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę