aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Apel banków: Używajmy nowych numerów kont

24 maja 2004

1 lipca banki przejdą na system nowych numerów rachunków bankowych - NRB. Z ostatnich danych Związku Banków Polskich wynika, że już prawie 82 procent transakcji dokonywanych jest z nowym numerem rachunku bankowego.

Nowy numer rachunku bankowego znajdziemy na wyciągach obok starego numeru. Nowe numery nadane nam przez banki to ciąg 26 cyfr, bez żadnej literki i znaku. Banki apelują, abyśmy posługiwali się już wyłącznie nowymi numerami rachunków bankowych. Ma to zapobiec problemom, jakie mogą się pojawić już 1 lipca. Doradca prezesa Związku Banków Polskich Elżbieta Oleszczuk apeluje, abyśmy pamiętali o podaniu naszych nowych numerów kont bankowych pracodawcom lub osobom, które wypłacają nam wynagrodzenia.

Nowe numery rachunków bankowych powinny podać także osoby przebywające na zasiłkach ustawowych czy zasiłkach dla bezrobotnych. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze płatności po 1 lipca pójdą w terminie i na właściwy rachunek to już teraz powinniśmy zażądać od operatorów telewizyjnych, telekomunikacyjnych, dostawców gazu i energii aby podali nam swoje nowe numery rachunków bankowych - powiedziała Elżbieta Oleszczuk. Jej zdaniem także przedsiębiorcy powinni sprawdzić używane przez siebie numery kont.

Zmianą numerów rachunków bankowych nie muszą się martwić jedynie emeryci i renciści. Banki mają przekazać do ZUS-u i innych instytucji emerytalnych nowe numery rachunków bankowych tych emerytów i rencistów, których świadczenia wpływają na konta bankowe.

Po 1 lipca banki zdecydują o kosztach przelewów dla osób, które będą nadal posługiwały się starymi numerami rachunków bankowych. Nie jest wykluczone, że te osoby zapłacą drożej za swoje przelewy. Decyzje w tej sprawie banki będą podejmowały indywidualnie.

Związek Banków Polskich zwraca uwagę, że przedłużenie stosowania podwójnej numeracji rachunków (czyli starych i nowych) oznacza dla banków dodatkowe koszty. Nowe numery rachunków bankowych mają zapewnić bankom szybsze i bardziej ekonomiczne działanie.


POWIĄZANE

Unia Europejska ponownie rozszerzyła preferencje handlowe na produkty z Ukrainy,...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę