Balcerowicz o stopach procentowych

16 grudnia 2004

W ocenie ekonomistów podwyżki stóp procentowych już za nami. Nie są jednak zgodni w opinii, czy mamy szanse w przyszłym roku na obniżki stóp.

Rada Polityki Pieniężnej czwarty miesiąc z rzędu nie zmieniła wysokości stóp procentowych. Wcześniej, od czerwca, Rada trzy razy stopy podwyższała. Ekonomiści zwracają uwagę, że mocny złoty, obniżający inflację, jest brany pod uwagę przez Radę przy podejmowaniu decyzji.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz zwrócił uwagę, że nie ma pewności jaki w przyszłości będzie kurs walutowy.

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym dziś posiedzeniu postanowiła utrzymać restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej, co oznacza, że bardziej prawdopodobne są podwyżki stóp procentowych niż obniżki.

Jednak zdaniem głównego ekonomisty Banku Przemysłowo-Handlowego Ryszarda Petru w przyszłym roku stopy procentowe NBP pozostaną prawdopodobnie dotychczasowym poziomie. 

Ekonomista powiedział, że jedynym czynnikiem, który mógłby wpłynąć na ewentualną obniżkę stóp procentowych byłoby bardzo mocne i szybkie wzmocnienie złotego. Prawdopodobieństwo, że do tego dojdzie jest jednak niewielkie - uważa Ryszard Petru.


POWIĄZANE

Ponad tysiąc studentów otrzymuje w bieżącym roku akademickim stypendia w Program...

Średnia cena ubezpieczenia OC w 2020 r. wyniosła 672 zł i była niższa o 2% niż w...

W kolejnych miesiącach pandemię uda się w dużym stopniu opanować, w 2021 roku go...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę