aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bank BGŻ – specjalny kredyt dla rolników

24 maja 2006

Bank BGŻ oferuje dla rolników posiadających gospodarstwa, co najmniej 5 hektarowe, kredyt Agro Ekspres. Jego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości rolnej, czyli grunty orne, sady, łąki i pastwiska oraz ubezpieczenie, które wygasa w momencie uprawomocnienia się wpisu w księdze wieczystej.

Maksymalna kwota kredytu to milion złotych lub 50 proc. wartości gruntów rolnych. – To jedyny taki kredyt na polskim rynku. Udzielamy go bez zbędnych formalności, nawet w ciągu jednego dnia – powiedział wiceprezes Banku BGŻ Waldemar Maj. Dodał, że kredyt jest w ofercie od drugiej połowy kwietnia. – Dotąd rolnicy złożyli ok. 1200 wniosków na łączną kwotę ok. 100 mln zł – mówi Waldemar Maj.

Kredyt Agro Ekspres udzielany jest w rachunku bieżącym, w postaci linii kredytowej, maksymalnie na 5 lat. Spłata odsetek odbywa się w ratach miesięcznych. Dodatkowo każda wpłata na konto zmniejsza zadłużenie, co umożliwia ponowne wykorzystanie kredytu.

Kredyt można przeznaczyć na:
- każdy rodzaj bieżącej działalności
- spłatę zadłużenia w innych bankach.

Oprocentowanie kredytu jest zmienne – obecnie i w połowie maja wynosiło 8,164 proc. w skali roku (stawka WIBOR3M powiększona o 4-punktową marżę banku). Prowizja przygotowawcza stanowi od 1,5 proc. wartości pożyczkikredytu. Klient nie ponosi żadnych kosztów w związku z wyceną nieruchomości rolnej.

Przykład kosztów związanych z kredytem Agro Ekspres:
Położenie gospodarstwa: woj. kujawsko-pomorskie
Powierzchnia gospodarstwa: 20 ha
w tym:
- 18 ha grunty własne (10 ha klasa IIIb, 8 ha klasa V – przyjmowane przez bank do wyceny gruntów rolnych)
- 2 ha grunty dzierżawione
Prowadzona produkcja:
- 10 ha pszenica,
- 2 ha żyto
- 30 szt. krów mlecznych
Okres kredytowania: 5 lat
Gospodarstwo może otrzymać kredyt w wysokości 100 tys. 650 zł
Opłaty związane z uzyskaniem kredytu to około 2000 zł
Kredytobiorca płaci odsetki tylko od wykorzystanej kwoty kredytu, czyli maksymalny miesięczny koszt odsetek nie przekroczy 700 zł
Wymagana przez bank spłata kapitału to tylko 10 proc. kwoty przyznanego kredytu (10 000 zł), spłacane raz w roku w terminie dogodnym dla klienta przez pierwsze cztery lata. Pozostałe 60 proc. spłacane jest na koniec piątego roku.

W ofercie banku, oprócz kredytu Agro Ekspres, którego zabezpieczeniem jest ziemia, znajdują się także inne produkty przeznaczone wyłącznie dla rolników. Są to m.in. specjalne kredyty ze środków EBOR-u, kredyty preferencyjne z dopłatami z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz rachunki osobiste.


POWIĄZANE

Unia Europejska ponownie rozszerzyła preferencje handlowe na produkty z Ukrainy,...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę