Bankowość internetowa w cenie

17 stycznia 2005

Już 4,9 mln posiadaczy kont bankowych korzysta z nich za pomocą Internetu i telefonu. Dostęp do ROR-ów przez elektroniczne kanały ma 6,4 mln osób.

Zdaniem przedstawicieli sektora bankowego korzystanie z bankowości elektronicznej nie stwarza większego ryzyka utraty prywatności czy kradzieży tożsamości klientów. Z badań instytutu Pentor wynika, że jest to główne uatrakcyjnienie oferty, a jednocześnie znacząco obniża koszty prowadzenia działalności banków.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w styczniu o 0,6 pkt do 28,8 pkt. Jest to czwarta z rzędu obniżka indeksu. Nieznaczną poprawę sytuacji zaobserwowano w sektorze depozytów, natomiast dobrej formy nie odzyskał rynek kredytów złotowych.

Jednak zdaniem prezesa instytutu Pentor Eugeniusz Śmiłowskiego nie oznacza to zmiany trendu, bo styczniowy Pengab jest o 3,7 pkt wyższy niż rok temu i w kolejnych miesiącach należy oczekiwać dobrych wiadomości płynących z placówek bankowych.

Bankowcy zgodnie oceniają, że rok 2004 był dobry dla sektora, tego zdania było aż 80 proc. respondentów i jest to najlepszy wynik w historii. Z sondażu Pentora wynika, że koniunkturze bankowej najbardziej pomogło tempo wzrostu gospodarczego i postęp technologiczny w placówkach, a następnie przystąpienie do UE oraz stopy procentowe. Główną przeszkodą dla rozwoju była stopa bezrobocia, konkurencja między bankami oraz poziom należności zagrożonych.

Największe zmiany dotyczyły liczby osób korzystających z elektronicznych kanałów dostępu do kont bankowych, nieznaczny wzrost zaobserwowano w przypadku liczby prowadzonych ROR-ów.

Bankowcy przewidują, że na koniec grudnia 2005 inflacja wyniesie 3,45. Oczekiwany kurs euro to 4,2 zł, a dolara 3,34 zł. Andrzej Wolski ze Związku Banków Polskich potwierdził, że 7 marca zostanie uruchomiona platforma rozliczeniowa dla przelewów w euro, tzw. system EuroELIXiR.


POWIĄZANE

Pomoc na restrukturyzację gospodarstw rolnych - pożyczki na spłatę zadłużenia zw...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w 2020 r. uruchomił mechanizm dopłat do skład...

Prawie 17 tys. kierowców straciło prawo jazdy w 3 pierwszych miesiącach pandemii...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę