Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Bardzo dziwne polskie banki

15 października 2004

Na czym zarabiają banki? Każdy wie, że na kredytach. Tak jest przynajmniej na całym cywilizowanym świecie. Ale w Polsce banki muszą być wyjątkowo bogate, bo im się nie opłaca dawać kredytów. Okazuje się bowiem, że nikt, kto zarabia średnią krajową, nie może liczyć na pożyczkę w banku. Czy byłoby to do wyobrażenia na przykład w Ameryce?

Polskie banki muszą jednak jakoś zarabiać. Więc zarabiają, ale nie na kredytach, lecz na rozmaitych prowizjach, opłatach za prowadzenie rachunku i innych usługach. Wychodzi na to, że przeciętny Polak za umieszczenie swoich oszczędności w banku musi płacić, ale w zamian nie dostaje nic - podkreśla publicysta dziennika.

Nie oznacza to wcale, że banki nie udzielają kredytów. Ależ skąd. Udzielają i to czasem hojną ręką. Ale bogatym klientom albo takim, którzy mają odpowiednie koneksje. Dopóki kredyt nie stanie się normalnym towarem, a nie przywilejem dla wybranych, dopóty nie możemy w Polsce liczyć na szybki rozwój gospodarczy. Każda normalna gospodarka udusi się bez pożyczek bankowych. Wiedzą to na świecie, może więc kiedyś oświeci i polskich bankierów - konkluduje Grzegorz Jankowski w "Fakcie"


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę