Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Będzie łatwiej

9 października 2008
Zmiany są już zapowiadane od dawna, ale to czy staną się faktem zależy już teraz tylko od Komisji Europejskiej. Mowa o ułatwieniach w dostępie do programu rent strukturalnych oraz wsparcia dla młodych rolników.

Jan Wolf z Augustowa mógł przekazać gospodarstwo następcy już dwa lata temu, bo spełniał wszystkie wymagane warunki. Jednak żadne z jego dzieci nie ma jednak odpowiednich kwalifikacji.

Jan Wolf, Augustów: w tamtym roku próbowałem i nic. W tym roku i nic. No i czekam aż córka skończy szkołę rolniczą i będę chciał przekazać.

Ale nie to jest największym marzeniem pana Jana, który chce aby gospodarstwo trafiło w ręce syna.

Jan Wolf, Augustów: bym chciał bezpośrednio na syna a jak nie da się to bym chciał na córkę i dopiero potem za 5 lat żeby odpisała na syna.

Wszystko wskazuje na to, że takie rozwiązanie nie będzie już potrzebne. Według nowych przepisów następcy, którzy jednocześnie ubiegają się o wsparcie dla młodych rolników będą mieli czas na uzupełnienie kwalifikacji zawodowych.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: będzie uproszczone dochodzenie do wykształcenia wystarczy kurs 20-to godzinny w zakresie rolnictwa i będzie można sobie to uzupełnić tak żeby można było przekazywać te gospodarstwa płynnie.

Złagodzone będą także przepisy dotyczące wymaganej powierzchni gruntów rolnych w programie dla młodych rolników. Na początek wystarczy mieć średnią wojewódzką. Dopiero po trzech latach gospodarstwo powinno osiągnąć co najmniej średnią krajową. Zmiany wejdą jednak w życie nie wcześniej niż w przyszłym roku.


POWIĄZANE

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...

Podczas VII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji ponownie zgłosz...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek zgłoszony na Posiedzeniu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę