Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Bezprawna akcyza

27 kwietnia 2005

Pobieranie wysokiej akcyzy od importowanych używanych aut jest niezgodne z prawem – uznała Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego i wezwała polski rząd do wstrzymania poboru tego podatku. Niestety, jak wynika ze stanowiska resortu finansów, podatek nie zniknie – co najwyżej zostanie wkrótce zastąpiony nowymi opłatami, tzw. ekologicznymi.

O tym, że obowiązujący obecnie w Polsce podatek akcyzowy od używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy jest niezgody z przepisami unijnymi pisano wielokrotnie. Podawaliśmy przykłady stawek akcyzy – sięgających w przypadku importu 65 proc. – które są wielokrotnie wyższe od stawek podatkowych płaconych za nowy samochód zarejestrowany w Polsce (to około 3,1 proc. jego wartości). Do tego dochodzą bardzo wysokie opłaty za tzw. kartę pojazdu oraz za zaświadczenie o zwolnieniu z podatku VAT. Wszystko to sprawia, że lawinowo rosną koszty importu. Przeciwko tym przepisom zaprotestował w Brukseli polski podatnik Szymon Szynkowski, który sprowadził w ub.r. stary samochód i zapłacił za niego bardzo wysoki podatek. Poprosił Komisję Petycji o zajęcie jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Komisja przychyliła się do opinii Szynkowskiego i zaapelowała do naszego rządu o zniesienie podatku akcyzowego na używane samochody. Przewodniczący tej Komisja Petycji Marcin Libicki (PiS) powiedział, że gdyby polski rząd zlekceważył ten apel, to w ostateczności można będzie Polskę obłożyć karami.

Opłata zamiast akcyzy

Z wypowiedzi wiceministra finansów Jarosława Nenemana wynika jednak, że akcyza nie zniknie. Co najwyżej zostanie zastąpiona nową opłatą. Podstawowa stawka nowego podatku ma wynosić 1 zł za centymetr sześcienny pojemności silnika. Podatek ten będzie ściśle związany z ekologicznymi normami czystości spalin – im gorsze normy ekologiczne auto będzie spełniać, tym podatek będzie wyższy. Takie rozwiązanie ma zablokować przywóz do Polski wraków zatruwających powietrze. Obecnie importerzy – mimo wysokich stawek akcyzy – w wielu przypadkach nie płacą wysokich kwot podatku, ponieważ deklarują niską wartość auta, w granicach 200-300 euro za model sprzed 1990 r. Za taki samochód płaci się nie więcej niż kilkaset złotych akcyzy. Po wprowadzeniu nowych przepisów ma się to całkowicie zmienić i za stare auto, np. z silnikiem 2000 cm sześc. z roku 1989 trzeba będzie zapłacić nawet 8 tys. zł podatku.

Płacz dilerów

Trudno się dziwić fiskusowi, że mimo apeli z Unii stara się utrzymać opłaty importowe. Nasze państwo czerpie z tego tytułu wysokie dochody. W samym tylko grudniu 2004 r. – gdy pojawiły się pierwsze informacje o nowym, „zaporowym” podatku na wysłużone auta – do Polski napłynęło 112 tys. 962 używanych samochodów, a do budżetu z tytułu podatku akcyzowego wpłynęło aż 93,26 mln zł. Na utrzymaniu opłat importowych zależy też producentom i dilerom samochodowym w Polsce, którzy są obecnie bliscy rozpaczy. W 2005 r. po raz kolejny spadnie liczba sprzedawanych nowych samochodów osobowych. Jedną z najważniejszych przyczyn jest import używanych samochodów zza granicy, których dotychczas sprowadzono około miliona  –  informują eksperci rynku motoryzacyjnego. Nasze społeczeństwo jest cały czas na dorobku  –  tłumaczy Arkadiusz Bałazy, członek zarządu spółki „Ameks”. Klienci szukają tanich aut, w przedziale cenowym od 15 tys. zł do 25 tys. zł. Tymczasem ceny nowych modeli samochodów rodzinnych kształtują się w granicach 40–50 tys. zł.

Z raportu Komisji Europejskiej na temat rynku motoryzacyjnego wynika, że w ubiegłym roku w Polsce ceny samochodów wzrosły najbardziej w całej Unii Europejskiej!

Polska drożyzna

Jak twierdzą unijni eksperci, trudno znaleźć wytłumaczenie dla tak dużego wzrostu cen samochodów w Polsce. Polscy analitycy podkreślają jednak, że producenci samochodów wykazali zbyt wielkie apetyty i za szybko zaczęli harmonizować ceny w Polsce z cenami unijnymi. Niektórzy chyba zapomnieli, jak duże są różnice w zarobkach między Polską a „starą” Unią  –  podkreśla Bałazy.

Rząd podtrzymuje swoje stanowisko, że akcyza będzie pobierana do czasu wejścia w życie podatku ekologicznego.


POWIĄZANE

Obecnie nad polskim niebem może latać nawet 250 tys. dronów. Wraz z popularyzacj...

Porównując aktualną liczbę transakcji kartami klientów Santander Bank Polska w p...

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turys...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę