Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Bój o niższy VAT

18 stycznia 2005

Korzystając ze zmiany unijnej dyrektywy dotyczącej podatku VAT, Polska stara się o prawo do niższych stawek m.in. na Internet, druk.

Teoretycznie w Unii Europejskiej powinny funkcjonować dwie stawki podatku VAT: podstawowa - nie niższa niż 15 proc. i obniżona - min. 5-proc. W praktyce poszczególne kraje stosują zwolnienia i obniżki na różnorodne okresy przejściowe. Choćby w Polsce, gdzie stosowane są obecnie cztery stawki: 0, 3, 7 i 22 proc. Aby uporządkować sytuację, Komisja Europejska chce wydłużyć listę towarów objętych obniżoną stawką m.in. o mieszkania, materiały i usługi budowlane (dotychczas dotyczyła ona jedynie budownictwa społecznego) oraz na dostawy energii, gazu i wody.

Przy okazji odezwały się państwa członkowskie, które chcą skorzystać ze zmiany i przeforsować wprowadzenie na listę jeszcze innych towarów i usług. Do takich krajów należy m.in. Francja, która chciałaby obniżonego VAT na usługi restauracyjne. Niektóre kraje jednak sprzeciwiają się rozszerzeniu listy towarów i usług z ulgą na VAT.
 
Propozycje dotyczące VAT 

- Bezterminowe wydłużenie okresów przejściowych na obniżoną stawkę VAT na mieszkania, usługi budowlane, artykuły rolne i książki. 
- Obniżenie stawki VAT z 22 na 7 proc. na Internet, druk i ubrania dziecięce.
- Obniżona stawka VAT na rękodzieło ludowe.

Zareagował także nasz rząd. W piśmie skierowanym do Komisji Europejskiej wystąpiliśmy o bezterminowe wydłużenie okresu przejściowego, który minie z końcem 2007 roku, na obniżone stawki VAT na mieszkania i usługi budowlane (7 proc.), artykuły rolne (3 proc.) i książki (0 proc.).  Korzystając z okazji nasz rząd chciałby także przywrócenia obniżonego z 22 do 7 procent podatku VAT na Internet, ubrania dziecięce i druk. Chciałby także wynegocjować niższe stawki podatku dla rękodzieła ludowego. Gdyby Unia zgodziła się na te zmiany, to prawdopodobnie zlikwidowana zostałaby ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych na Internet, wprowadzona, by zrekompensować podniesiony VAT. W sumie budżet państwa straciłby na tym 300 mln zł.


POWIĄZANE

Na około 32 mld zł są szacowane straty galerii handlowych po trzykrotnym lockdow...

Do 2040 roku zostanie zbudowany niemal nowy system elektroenergetyczny, którego ...

Choć wielokrotnie słychać było o aferach podsłuchowych czy wykradaniu danych z w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę