Bój o niższy VAT

18 stycznia 2005

Korzystając ze zmiany unijnej dyrektywy dotyczącej podatku VAT, Polska stara się o prawo do niższych stawek m.in. na Internet, druk.

Teoretycznie w Unii Europejskiej powinny funkcjonować dwie stawki podatku VAT: podstawowa - nie niższa niż 15 proc. i obniżona - min. 5-proc. W praktyce poszczególne kraje stosują zwolnienia i obniżki na różnorodne okresy przejściowe. Choćby w Polsce, gdzie stosowane są obecnie cztery stawki: 0, 3, 7 i 22 proc. Aby uporządkować sytuację, Komisja Europejska chce wydłużyć listę towarów objętych obniżoną stawką m.in. o mieszkania, materiały i usługi budowlane (dotychczas dotyczyła ona jedynie budownictwa społecznego) oraz na dostawy energii, gazu i wody.

Przy okazji odezwały się państwa członkowskie, które chcą skorzystać ze zmiany i przeforsować wprowadzenie na listę jeszcze innych towarów i usług. Do takich krajów należy m.in. Francja, która chciałaby obniżonego VAT na usługi restauracyjne. Niektóre kraje jednak sprzeciwiają się rozszerzeniu listy towarów i usług z ulgą na VAT.
 
Propozycje dotyczące VAT 

- Bezterminowe wydłużenie okresów przejściowych na obniżoną stawkę VAT na mieszkania, usługi budowlane, artykuły rolne i książki. 
- Obniżenie stawki VAT z 22 na 7 proc. na Internet, druk i ubrania dziecięce.
- Obniżona stawka VAT na rękodzieło ludowe.

Zareagował także nasz rząd. W piśmie skierowanym do Komisji Europejskiej wystąpiliśmy o bezterminowe wydłużenie okresu przejściowego, który minie z końcem 2007 roku, na obniżone stawki VAT na mieszkania i usługi budowlane (7 proc.), artykuły rolne (3 proc.) i książki (0 proc.).  Korzystając z okazji nasz rząd chciałby także przywrócenia obniżonego z 22 do 7 procent podatku VAT na Internet, ubrania dziecięce i druk. Chciałby także wynegocjować niższe stawki podatku dla rękodzieła ludowego. Gdyby Unia zgodziła się na te zmiany, to prawdopodobnie zlikwidowana zostałaby ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych na Internet, wprowadzona, by zrekompensować podniesiony VAT. W sumie budżet państwa straciłby na tym 300 mln zł.


POWIĄZANE

Tylko do 29 lipca 2022 r. w ARiMR będzie można wnioskować o przyznanie pomocy na...

Jeszcze przez niecały tydzień – do 1 sierpnia 2022 r. – rolnicy mogą starać się ...

Zapał inwestorów w odnawialne źródła energii hamuje niestabilność polskiego praw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę