aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Brak reform groźny dla wzrostu

13 grudnia 2004

Większym zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego w Polsce jest brak reform fiskalnych, niż mocny złoty - uważa analityczka agencji ratingowej Standard and Poor's Beatriz Merino. Jak powiedziała, w najbliższym czasie mało prawdopodobne są zmiany polskiego ratingu, a ich kierunek w przyszłości zależy od rozwoju sytuacji fiskalnej.

Sytuacja zależeć będzie od tego, czy złoty będzie w dalszym ciągu się umacniał, czy zaobserwujemy wzrost inwestycji, czy inflacja obniży się (...). Jeżeli wszystkie negatywne czynniki złożymy razem z silnym złotym, to może to w jakiś sposób zagrozić perspektywom polskiej gospodarki. Jednakże dużo ważniejsza dla średnioterminowej perspektywy wzrostu, jest sytuacja fiskalna niż siła złotego –  powiedziała Merino.

Polska waluta umacnia się systematycznie od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Od początku roku złoty umocnił się o około 17 proc. wobec dolara i o około 11 proc. wobec euro. Jak stwierdziła Merino, Standard & Poor's nie uważa, że siła złotego jest powodem do obaw i zagraża eksportowi. Można zauważyć, że eksporterzy zanotowali duże zyski w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, (...) pokazali też, że są w stanie dostosować się do sytuacji, kiedy okoliczności stają się nie sprzyjające –  zwraca uwagę Merino.

Na początku października agencja Standard and Poor's podniosła perspektywę ratingów polskiego długu do stabilnej z negatywnej. Potwierdziła wówczas rating długu w walucie krajowej na poziomie "A minus" oraz w walucie obcej na poziomie "BBB plus". Zmiana odzwierciedla zmniejszone ryzyko problemów fiskalnych, czemu pomogła pozytywna sytuacja gospodarcza, ale również przyjęcie części reform fiskalnych i lepsze wskaźniki zewnętrzne –  wyjaśniła Merino. Dodała, że przyszłe zmiany ratingów będą uzależnione od rozwoju sytuacji fiskalnej. Jeżeli zobaczymy, że pogorszenie rachunków fiskalnych przekracza nasze projekcje, to może wywołać to presję na obniżenie ratingów - wyjaśniła.

Merino powiedziała również, że mało prawdopodobne jest podniesienie ratingu lub jego perspektywy w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy, co wynika z niepewnej sytuacji politycznej w Polsce. - Będziemy musieli ocenić, w jaki sposób sytuacja polityczna wpłynie na politykę gospodarczą, w szczególności na wprowadzane reformy. Przyszłe zmiany ratingu zależą w dużej mierze od sytuacji fiskalnej, która pozostaje trochę niepewna w związku ze zmianą rządu w przyszłym roku - zaznaczyła Merino.

Jej zdaniem, obecnie obserwowana dobra sytuacja gospodarcza powinna skłonić rządzących do głębszych reform. Istnieje pewne samozadowolenie z wysokiego deficytu fiskalnego, które powinno być zatrzymane bardziej ambitnymi reformami, szczególnie teraz, kiedy gospodarka tak dobrze sobie radzi, by zapewnić drogę dla stabilnego wzrostu w przyszłości –  powiedziała Merino


POWIĄZANE

Komisja Europejska przyjęła wczoraj wniosek określający nowe wspólne rozwiązanie...

Rząd Ukrainy wprowadził zmiany w procedurze weryfikacji eksporterów rolnych w st...

Sądy wciąż będą puchnąć od nowych spraw. Wzrost rdr. będzie nawet 30-proc. W 202...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę