aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Byle nie stracić na Vacie.

1 marca 2004

Podatek VAT na materiały budowlane, który wzrośnie od maja z 7 do 22 procent, skłonił do szybkich decyzji. Ci, którzy wcześniej się wahali, mieli wątpliwości, teraz na gwałt zabierają się za budowy i remonty.

Jest wprawdzie szansa, że przygotowywana ustawa o zwrocie VAT na materiały budowlane, pozwoli na zwrot różnicy między starą (niższą) a nową (znacznie wyższą) stawką podatku. Ale ustawy jeszcze nie ma, dlatego nikt nie chce ryzykować.

Szybkie decyzje
Wzmożony ruch obserwują biura pośrednictwa nieruchomości. - Działki, domy, mieszkania, wszystko to cieszy się dużym zainteresowaniem klientów - wylicza Teresa Łuczak z Pomorskiej Giełdy Nieruchomości w Bydgoszczy. - Jest grupa osób, które chcą szybko wybudować się. Korzystają na przykład z ofert domów z katalogów. Nie zawsze jest to dom marzeń, ale chcą jeszcze skorzystać z niższego podatku VAT.

Wyjątkowo dużo jest także chętnych na działki. - Już nie tylko w atrakcyjnej na budowę domu podbydgoskiej gminie Osielsko, ale praktycznie w całym województwie. Klienci kupują ziemię w zależności od zasobności portfela. Nawet jeśli nie mają dużo pieniędzy, to wybierają tańsze działki dalej od miasta obawiając się, że cena pójdzie w górę po wstąpieniu do Unii Europejskiej - twierdzi Teresa Łuczak. W urzędach wielu gmin wokół dużych miast regionu nie słabnie zainteresowanie kupnem działek budowlanych.

Boom na mieszkania
Już od ubiegłego roku ruch w interesie mają deweloperzy. - Kto chciał już wcześniej kupić domek, czy mieszkanie, to teraz właśnie podejmuje ostateczną decyzję - mówi Olgierd Dubowik, prezes toruńskiej firmy Budlex. Większość inwestycji mieszkaniowych realizowana jest za pomocą kredytów.
- Zauważalne jest zwiększające się zainteresowanie kredytami budowlano-hipotecznymi - potwierdza Rafał Krukowski, doradca z bydgoskiego oddziału firmy Expander, zajmującej się niezależnym doradztwem finansowym.

Od ubiegłego roku wyraźnie wzrasta popyt na kredyty hipoteczne. - Powodowane jest to wzrostem dostępności kredytów i obawą, że zdrożeją nieruchomości. Dochodzi do tego wszystkiego wyższy podatek VAT. A banki obniżają oprocentowanie i rozbudowują ofertę kredytową - dodaje Krukowski.

Potem szara rzeczywistość
Popyt na działki, domy, mieszkania i materiały budowlane skończy się wraz z wprowadzeniem nowej, 22-procentowej stawki na te ostatnie. - Zacznie się poszerzać szara strefa - z obawą przewiduje prezes Dubowik. - Wyobrażam to sobie tak: jeśli ktoś zechce wyremontować mieszkanie, np. położyć glazurę, to zamiast kupić materiały osobiście poszuka małej firmy usługowej, która za drobną opłatą będzie pośredniczyła w transakcji. Zakupi towar z VAT-em, który potem odzyska, a zainteresowanemu wystawi fakturę na fikcyjną usługę obarczoną już tylko 7-procentowym podatkiem. Niestety, wiele firm związanych z budownictwem obawia się krachu po 1 maja.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę