CTR_2024
TSW_XV_2025

Co trzeci Polak ma kartę płatniczą

7 lutego 2005

Jedna trzecia Polaków posiada przynajmniej jedną kartę płatniczą - wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy GfK Polonia. Coraz częściej też, Polacy używają kart do płacenia w punktach sprzedaży, a nie jedynie do pobierania gotówki z bankomatów.

Wyniki badania przeprowadzonego w listopadzie 2004 roku wskazują, że posiadanie przynajmniej jednej karty płatniczej deklarowało 33 proc. badanych, czyli o 6 pkt  proc. więcej niż w badaniu przeprowadzonym w listopadzie 2003 roku.

Posiadaczami kart płatniczych są najczęściej osoby w średnim wieku, z wyższym wykształceniem, zamieszkałe w dużych miastach. Znacznie mniejszy odsetek osób posiadających karty płatnicze występuje na wsi, gdzie posługuje się nimi jedynie 17 proc. respondentów oraz w małych miastach do 20 tys. mieszkańców, gdzie są w posiadaniu 28 proc. ankietowanych.

W ciągu 2004 roku najbardziej wzrósł odsetek osób deklarujących posiadanie kart płatniczych w grupie wiekowej 40-49 lat. 50 proc. ankietowanych z tej grupy miało kartę płatniczą pod koniec 2004 roku, a jeszcze rok wcześniej - 31 proc.

W grupie osób w wieku od 15 do 19 lat odsetek posiadających kartę płatniczą wzrósł w tym okresie z 7 do 10 proc., w grupie osób mających 20-29 lat - odsetek ten wzrósł z 35 do 43 proc., wśród pięćdziesięciolatków - wzrósł z 27 do 36 proc. Odsetek posiadających kartę płatniczą zmniejszył się lekko wśród trzydziestolatków - z 48 do 47 proc. oraz wśród sześćdziesięciolatków - z 12 do 9 proc.

Osoby posiadające karty płatnicze w zdecydowanej większości posługują się kartami wystawionymi przez bank, w którym posiadają rachunek bieżący - jedynie 3 proc. respondentów deklarowało posiadanie karty płatniczej wystawionej przez inny bank, niż ten w którym mają konto.

Z sondażu wynika, że coraz częściej karty używane są do płacenia w punktach sprzedaży, a nie jedynie do pobierania gotówki z bankomatów.

Zestawienie wyników badania z 2004 roku z wynikami badania przeprowadzonego w 2003 roku wskazuje, że odsetek osób wykorzystujących karty jedynie do wypłaty gotówki z bankomatów spadł z 73 do 40 procent.

Na zbliżonym poziomie kształtowały się odpowiedzi respondentów deklarujących wykorzystanie kart płatniczych jedynie do płacenia w punktach sprzedaży, natomiast wyraźny wzrost, z 23 proc. w 2003 r. do 58 proc. w roku 2004, odnotowano wśród osób deklarujących wykorzystanie kart zarówno do pobierania gotówki, jak i płacenia w punktach sprzedaży.

GfK Polonia podkreśla, że w dalszym ciągu istnieją liczne grupy potencjalnych klientów, którzy z kart płatniczych nie korzystają. Powody takiego stanu rzeczy są różne - od podstawowego, bo po prostu nie mają takiej potrzeby, aż po leżący w gestii banków, którym nie udało się jeszcze do nich dotrzeć ze swoją ofertą.

Wyniki pochodzą z cyklicznego badania "Monitor Kart Płatniczych", przeprowadzonego w listopadzie 2004 roku na reprezentatywnej, ogólnopolskiej, 1000-osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.

O nowych sposobach docierania z kartami płatniczymi do klientów mówią coraz częściej banki. Bank BPH deklarował w tym roku, że sprzedaż kart kredytowych, które są jednym z rodzajów kart płatniczych, będzie jednym z najważniejszych celów banku w 2005.

Z kolei GE Money Bank, działający do końca 2004 roku jako GE Bank Mieszkaniowy i GE Capital Bank, które zostały połączone, poinformował w czwartek, że dotychczasowym klientom, którym Bank wcześniej udzielił kredytów konsumpcyjnych, zostaną zaoferowane m.in. produkty kartowe.

W ostatnich dniach Finplus SA, operator kart kredytowych poinformował, że zaczął działać pod nazwą Sygma Bank Polska. Ma to umożliwić dostarczanie kredytów konsumenckich m.in. przez karty kredytowe.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę