Co trzeci Polak ma kartę płatniczą

7 lutego 2005

Jedna trzecia Polaków posiada przynajmniej jedną kartę płatniczą - wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy GfK Polonia. Coraz częściej też, Polacy używają kart do płacenia w punktach sprzedaży, a nie jedynie do pobierania gotówki z bankomatów.

Wyniki badania przeprowadzonego w listopadzie 2004 roku wskazują, że posiadanie przynajmniej jednej karty płatniczej deklarowało 33 proc. badanych, czyli o 6 pkt  proc. więcej niż w badaniu przeprowadzonym w listopadzie 2003 roku.

Posiadaczami kart płatniczych są najczęściej osoby w średnim wieku, z wyższym wykształceniem, zamieszkałe w dużych miastach. Znacznie mniejszy odsetek osób posiadających karty płatnicze występuje na wsi, gdzie posługuje się nimi jedynie 17 proc. respondentów oraz w małych miastach do 20 tys. mieszkańców, gdzie są w posiadaniu 28 proc. ankietowanych.

W ciągu 2004 roku najbardziej wzrósł odsetek osób deklarujących posiadanie kart płatniczych w grupie wiekowej 40-49 lat. 50 proc. ankietowanych z tej grupy miało kartę płatniczą pod koniec 2004 roku, a jeszcze rok wcześniej - 31 proc.

W grupie osób w wieku od 15 do 19 lat odsetek posiadających kartę płatniczą wzrósł w tym okresie z 7 do 10 proc., w grupie osób mających 20-29 lat - odsetek ten wzrósł z 35 do 43 proc., wśród pięćdziesięciolatków - wzrósł z 27 do 36 proc. Odsetek posiadających kartę płatniczą zmniejszył się lekko wśród trzydziestolatków - z 48 do 47 proc. oraz wśród sześćdziesięciolatków - z 12 do 9 proc.

Osoby posiadające karty płatnicze w zdecydowanej większości posługują się kartami wystawionymi przez bank, w którym posiadają rachunek bieżący - jedynie 3 proc. respondentów deklarowało posiadanie karty płatniczej wystawionej przez inny bank, niż ten w którym mają konto.

Z sondażu wynika, że coraz częściej karty używane są do płacenia w punktach sprzedaży, a nie jedynie do pobierania gotówki z bankomatów.

Zestawienie wyników badania z 2004 roku z wynikami badania przeprowadzonego w 2003 roku wskazuje, że odsetek osób wykorzystujących karty jedynie do wypłaty gotówki z bankomatów spadł z 73 do 40 procent.

Na zbliżonym poziomie kształtowały się odpowiedzi respondentów deklarujących wykorzystanie kart płatniczych jedynie do płacenia w punktach sprzedaży, natomiast wyraźny wzrost, z 23 proc. w 2003 r. do 58 proc. w roku 2004, odnotowano wśród osób deklarujących wykorzystanie kart zarówno do pobierania gotówki, jak i płacenia w punktach sprzedaży.

GfK Polonia podkreśla, że w dalszym ciągu istnieją liczne grupy potencjalnych klientów, którzy z kart płatniczych nie korzystają. Powody takiego stanu rzeczy są różne - od podstawowego, bo po prostu nie mają takiej potrzeby, aż po leżący w gestii banków, którym nie udało się jeszcze do nich dotrzeć ze swoją ofertą.

Wyniki pochodzą z cyklicznego badania "Monitor Kart Płatniczych", przeprowadzonego w listopadzie 2004 roku na reprezentatywnej, ogólnopolskiej, 1000-osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.

O nowych sposobach docierania z kartami płatniczymi do klientów mówią coraz częściej banki. Bank BPH deklarował w tym roku, że sprzedaż kart kredytowych, które są jednym z rodzajów kart płatniczych, będzie jednym z najważniejszych celów banku w 2005.

Z kolei GE Money Bank, działający do końca 2004 roku jako GE Bank Mieszkaniowy i GE Capital Bank, które zostały połączone, poinformował w czwartek, że dotychczasowym klientom, którym Bank wcześniej udzielił kredytów konsumpcyjnych, zostaną zaoferowane m.in. produkty kartowe.

W ostatnich dniach Finplus SA, operator kart kredytowych poinformował, że zaczął działać pod nazwą Sygma Bank Polska. Ma to umożliwić dostarczanie kredytów konsumenckich m.in. przez karty kredytowe.


POWIĄZANE

Tylko do 29 lipca 2022 r. w ARiMR będzie można wnioskować o przyznanie pomocy na...

Jeszcze przez niecały tydzień – do 1 sierpnia 2022 r. – rolnicy mogą starać się ...

Zapał inwestorów w odnawialne źródła energii hamuje niestabilność polskiego praw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę