EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Czas na rentę

9 maja 2007
Każdy miesiąc czekania to dla nas strata – twierdzą rolnicy, którzy chcą przekazać gospodarstwa w zamian za renty strukturalne. Program miał ruszyć w maju ale nie ma na to najmniejszych szans. Resort rolnictwa uspokaja – według najnowszych przewidywań wnioski będzie można składać już w czerwcu.

Dlaczego nie uda się rozpocząć naboru wniosków zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami? Wszystko przez uwagi jakie do programu zgłosiła komisja europejska.

Henryk Kowalczyk wiceminister rolnictwa: - Będą negocjacje w tej sprawie a więc nie mając pewności co do systemu trudno żeby rozpocząć nabór wniosków.

Zdaniem resortu rolnictwa te negocjacje powinny potrwać do końca maja. Miesiąc oczekiwania może być dla niektórych rolników korzystny, bo negocjacje dotyczą zróżnicowania stawek świadczeń. Wyższe renty będą przysługiwały tym, którzy przekażą gospodarstwo na powiększenie lub dla następcy. Chodzi o to aby nie powstawały nowe gospodarstwa ale już istniejące łączyły się w większe. Podstawa czyli 150 % najniższej emerytury pozostałaby bez zmian dojdą za to pewne dodatki. - Prawdopodobnie będzie to 10% za przekazanie gospodarstwa powyżej 10 hektarów i 5% na młodego rolnika. – dodaje Kowalczyk.

Gospodarstwo można przekazać tylko w sposób trwały, dzierżawa już nie wchodzi w grę. O świadczenia może ubiegać się rolnik, który ukończył 55 lat przez 5 lat był ubezpieczony w KRUSIE oraz co najmniej 10 lat prowadził własne gospodarstwo.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...

Dla ułatwienia osobom zainteresowanym pogłębieniem wiedzy w zakresie rzetelności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę