aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czas ubezpieczyć nagrobek

31 października 2002

Wobec corocznie ogłaszanych przez policję statystyk dotyczących kradzieży i dewastacji nagrobków i cmentarzy, w listopadzie poza wspomnieniami i zadumą często myślimy o zabezpieczeniu grobu. Trudno się więc dziwić, że w tym okresie wzrasta zainteresowanie możliwością wykupienia polisy ubezpieczeniowej obejmującej ochroną nagrobek.

Ofertę taką przygotowało zaledwie kilka towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku. W większości przypadków, ubezpieczenie nie pokrywa pełnych realnych kosztów związanych z poniesiona stratą lecz stanowi jej proporcjonalny ekwiwalent. Na przykład AIG Polska TU SA proponuje wykupienie polisy mieszkaniowej , w ramach której ubezpieczone zostaną również pojedyncze nagrobki, grobowce rodzinne, a nawet wykupione miejsca na cmentarzu. Ubezpieczenie obejmuje wszelkie zniszczenia wywołane wandalizmem oraz zdarzeniami losowymi ( pożar, trzęsienie ziemi, gradobicie, itd.).Nie obejmuje natomiast kradzieży. W przypadku wystąpienia szkody i oszacowaniu jej przez rzeczoznawcę AIG, następuje wypłacenie odszkodowania, jednak łączna kwota jaką można otrzymać od towarzystwa nie może przekroczyć 3 tys. zł.

Także w ramach ubezpieczenia mieszkaniowego nagrobek ubezpiecza TUiR Warta SA. Towarzystwo oferuje specjalna polisę – Warta-Dom-Serwis, która obejmuje akty wandalizmu, zdarzenia losowe oraz kradzież. Trzeba jednak pamiętać, że kradzież oznacza w tym przypadku utratę całej płyty nagrobka, a nie dodatków do niego takich jak ozdobne tablice, napisy, zdjęcia, wazony itp. Maksymalna wartość ubezpieczenia wynosi 20 tys. zł.

Powszechny Zakład Ubezpieczeń stworzył odrębny produkt – ubezpieczenie nagrobka cmentarnego. Wysokość składki wynosi 2% wartości ubezpieczonego nagrobka, a odszkodowanie obejmuje szkody wyrządzone przez żywioły, akty wandalizmu i kradzież  Po dokonaniu oceny szkody ubezpieczyciel wypłaca kwotę pokrywająca rzeczywiście poniesioną stratę. 

Jeszcze inną formę ubezpieczenia proponuje Ergo Hestia SA w ramach ubezpieczenia szyb i innych przedmiotów do stłuczenia. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje jedynie stłuczenia powstałe w wyniku wandalizmu i zdarzeń losowych. Nie chroni więc od kradzieży, ani uszkodzeń powstałych w trakcie wymiany płyty oraz wszelkiego rodzaju zadrapań i odpryśnięć. Oceniona przez rzeczoznawcę wysokość odszkodowania powinna pokryć koszty naprawy, nie może jednak przekroczyć sumy ubezpieczenia.

Wprawdzie oferta proponowana przez firmy ubezpieczeniowe nie jest zbyt szeroka, ale możliwość ubezpieczenie nagrobka istnieje i może  warto się nad nią zastanowić wobec stale rosnących cen usług kamieniarskich.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę