Czas złożyć wnioski

14 maja 2007
Dużych kolejek nie ma, ale ruch jest spory - kampania zbierania wniosków o dopłaty bezpośrednie już prawie na ostatniej prostej. Za cztery dni upływa termin składania dokumentów. Do tej pory zebrano ponad 900 tysięcy wniosków. A to oznacza, że do 15 maja jeszcze blisko pół miliona rolników powinno odwiedzić powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji.

W oddziałach powiatowych Agencji Restrukturyzacji pełna mobilizacja. Od kilku dni pracownicy nie narzekają na brak zajęć tak jak tu w Żyrardowie.

Podobnych pytań jest dużo, bo, mimo że rolnicy składają dokumenty już po raz trzeci to za każdym razem formularze są nieco inne. W ubiegłym roku po raz pierwszy rolnicy wypełniali tak zwane załączniki graficzne, a teraz doszły dodatkowe płatności - zwierzęce i energetyczne.

Andrzej Tomaszewski, ARiMR Żyrardów: - Jeżeli chodzi o płatności zwierzęce to płatność na trawy na gruntach ornych lub pastwiska trwałe jest bardzo prosta natomiast ci wszyscy, którzy nie mają zwierząt borykają się z problemem czy wpisać JPO czy UPO.

Ale to nie jedyny problem. - Odnośnie dopłat specjalnych z terenów gdzie są niekorzystne warunki gdzie jest słaba ziemia czy muszę go zaznaczyć w tym roku, czy nie muszę, mam nadzieję że uzyskam tę informację. – mówi Mariusz Kałęcki Żyrardów.

Większość rolników jednak radzi sobie z wypełnieniem dokumentów. Ci, którzy mają z tym jakiś kłopot mogą zawsze zwrócić się o pomoc do izb rolniczych lub ośrodków doradztwa.

Są też takie przypadki, że rolnicy nie złożyli dokumentów, bo jeszcze nie dotarły do nich częściowo wypełnione wnioski oraz mapki. Co w takiej sytuacji mogą zrobić?

Andrzej Tomaszewski: - Bardzo proszę żeby jak najszybciej zgłosił się do każdego biura ARiMR w3 Polsce to w ciągu kilku chwil otrzyma ów załącznik i ó wniosek.

Aby ułatwić składanie wniosków biura powiatowe są czynne do późnych godzin wieczornych. Dokumenty można też przesyłać pocztą.


POWIĄZANE

Pomoc na restrukturyzację gospodarstw rolnych - pożyczki na spłatę zadłużenia zw...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w 2020 r. uruchomił mechanizm dopłat do skład...

Prawie 17 tys. kierowców straciło prawo jazdy w 3 pierwszych miesiącach pandemii...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę