Adama_Spyrale_1-31.05.21

Czy rolnik musi zapłacić podatek VAT ?

18 lipca 2007
Zmiana przepisów podatkowych wynikająca z wejścia Polski z dniem 1 maja 2004 roku do Unii Europejskiej spowodowała wiele niejasności w kwestii opodatkowania VAT sprzedaży przez rolników gruntów przeznaczonych zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę.  Dlatego też Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Wicepremier i Minister Finansów  Zyty Gilowskiej z prośbą o jednolitą interpretację przepisów, aby zaistniałe niejasności nie działały na niekorzyść rolników

- Obecnie zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami VAT są osoby wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność - w tym przypadku sprzedaż gruntów - została wykonana jednorazowo w warunkach wskazujących na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy. Częstotliwość w tym zakresie może sprowadzać się do sytuacji, kiedy rolnik dokonuje podziału nieruchomości na kilka lub kilkanaście działek z zamiarem ich zbycia. Brak jednolitej wykładni pojęcia tzw. ciągłej sprzedaży powoduje jednak różne interpretacje przepisu przez urzędy skarbowe. Wątpliwości budzą również sytuacje, kiedy dokonywana jest sprzedaż kilku działek w jednym akcie notarialnym – nie wiadomo wówczas czy transakcję można traktować jako jednorazową czy też powtarzaną. Niejasność przepisów w tej kwestii powoduje, że najlepszą drogą wyjaśnienia sytuacji, która ma miejsce w danym przypadku jest zwrócenie się o interpretację do właściwego Urzędu Skarbowego – mowi Adam Stępień z Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych. - Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. Akt III SA/Wa 4147/06) z podatku VAT „zwalnia się dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę”. Przeznaczenie pod zabudowę należy natomiast uznać w momencie, gdy wynika to z planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli więc sprzedawane przez rolnika działki uznane są za przeznaczone pod zabudowę musi on odprowadzić podatek VAT. W przypadku jednorazowej sprzedaży rolnik nie podlega temu opodatkowaniu. Każdym przypadku należy bezwzględnie pamiętać o poinformowaniu organów podatkowych o fakcie sprzedaży. Sprzedaż działek nie objęta VAT podlega bowiem podatkowi od czynności cywilnoprawnych.






POWIĄZANE

Z dniem 1 stycznia 2021 r. wprowadzone zostały opłaty za graniczne kontrole jako...

Aż 47% Polaków mówi, że w przyszłości będzie wybierać produkty spożywcze mając n...

Już za kilka tygodni w UE zacznie obowiązywać dyrektywa Single Use Plastic. Od l...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę