Czynsze jednak regulowane

20 grudnia 2004

 Roczna podwyżka czynszu lub innych opłat za używanie lokalu nie będzie mogła przekraczać 10 proc. jego dotychczasowej wysokości - zakłada przyjęta w piątek przez Sejm poprawka Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów.

 Poprawka ma na celu ustalenie górnej granicy podwyżki czynszów, jakiej właściciel mógłby dokonać w określonym czasie. W pierwotnej wersji ustawa zakładała uwolnienie czynszów z tzw. prywatnych zasobów mieszkaniowych od 1 stycznia 2005 r. bez sztywnych ograniczeń.

Senatorowie wprowadzili ograniczenie, aby uniknąć problemu braku ochrony praw lokatorów oraz niebezpieczeństwa niekontrolowanego wzrostu czynszów w nowym roku.

Poprawka będzie dotyczyła sytuacji, w której poziom rocznego czynszu lub innych opłat za używanie lokalu, z wyłączeniem opłat niezależnych od właściciela, przekracza 3% wartości odtworzeniowej. Wartość odtworzeniowa to najbardziej prawdopodobna cena za nieruchomość, jaką można uzyskać na rynku albo koszt wybudowania lokalu według aktualnych cen.


POWIĄZANE

Rolnicy, którzy w związku z wystąpieniem suszy lub powodzi w 2019 r. ponieśli st...

W I półroczu 2020 r. doszło do niemal niezauważalnej (0,9%) obniżki cen OC w por...

Zgodnie ze wstępnymi danymi zagregowany indeks PMI (dla przetwórstwa i sektora u...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę