AGRO-PARK TARGI LUBLIN
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Decyzja RPP nie zahamuje inwestycji

1 lipca 2004

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu stóp procentowych o 50 punktów jest wyważona i nie wpłynie na zahamowanie inwestycji w firmach - uważa ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Jeremi Mordasewicz.

RPP podwyższyła w środę stopy procentowe o 50 punktów bazowych. W ten sposób chce powstrzymać ewentualny dalszy wzrost cen. Rada utrzymała również restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej.

Nasze środowisko spodziewało się takiej podwyżki. RPP zareagowała w sposób wyważony, bo były sugestie, że ta podwyżka powinna wynieść nie więcej niż o 0,25 pkt; z drugiej strony pojawiały się głosy, że mogłoby to być 0,75 pkt i więcej –  powiedział PAP Mordasewicz  Jego zdaniem, podwyżka stóp nie będzie miała istotnego znaczenia dla inwestycji.

Takie przewidywania to nieporozumienie. RPP ma wpływ na stopy krótkoterminowe; o cenie kredytu długoterminowego - a przecież poważniejsze inwestycje finansowane są z takich kredytów - decyduje przede wszystkim sytuacja w finansach publicznych –  powiedział Mordasewicz.

Narodowy Bank Polski podał w komunikacie, że po środowej decyzji stopa 14-dniowych interwencji wyniesie nie mniej niż 5,75 proc., stopa lombardowa wynosić będzie 7,25 proc., redyskontowa 6,25 proc., zaś depozytowa 4,25 proc. Uchwały wchodzą w życie od 1 lipca.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...

Dla ułatwienia osobom zainteresowanym pogłębieniem wiedzy w zakresie rzetelności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę