EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Do KRUS-u z zaświadczeniem z urzędu skarbowego

5 kwietnia 2004

Rolnicy i mieszkający z nimi członkowie ich rodzin prowadzący działalność gospodarczą będą musieli do 30 września tego roku przedstawić w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego.

Tak zdecydował w piątek Sejm, przyjmując poprawki Senatu do ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. To zaświadczenie będzie definiowało, jaką działalność rolnik prowadzi i jak jest ona opodatkowana. Na tej podstawie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie decydowała o tym, czy dana osoba pozostanie w KRUS-ie, czy będzie przeniesiona do ZUS-u. Ustawa przewiduje również, że nadzór nad KRUS-em będzie sprawował minister gospodarki i pracy, a nie jak obecnie - minister rolnictwa.

Według ustawy o KRUS osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, będą mogły pozostać w Kasie, jeżeli ich roczny dochód podatkowy będzie wynosił nie więcej niż 2 tys. 528 zł. Wszyscy prowadzący działalność gospodarczą, którzy wykażą wyższy dochód, zostaną przeniesieni do ZUS-u. Nie dotyczy to osób prowadzących wyłącznie działalność rolniczą.

Nowa ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników jako całość ma wejść w życie 2 maja tego roku. Część jej przepisów - tych, które powodują zmiany w finansach budżetu państwa - wejdzie natomiast w życie od stycznia 2005 roku. Teraz ustawa trafi do prezydenta.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...

Dla ułatwienia osobom zainteresowanym pogłębieniem wiedzy w zakresie rzetelności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę