Dobre nastroje wokół złotego

12 stycznia 2006
Wtorkowa korekta kursu złotego znalazła przedłużenie tylko w pierwszych godzinach środowych obrotów. Dziś rano za euro płacono znów ponad 3,79 zł, a za dolara 3,1450. Jednak tuż po 10:00 złoty rozpoczął spokojną aprecjację w oczekiwaniu na aukcję 10-letnich obligacji skarbowych. Spodziewano się dobrych wyników, mimo że właścicieli miały znaleźć papiery o wartości aż 2,8 mld zł.

Jak okazało się o 12:00, popyt ponad trzykrotnie przewyższył podaż. Rynek dobrze przyjął tę informację.

O 12:10 kurs EUR/PLN wynosił 3,7670, a USD/PLN – 3,1210. Złotemu tylko nieznacznie przeszkadzały komentarze prezesa NBP Leszka Balcerowicza, który krytykował działalność MF na rynku walutowym. Plany osiąganych przychodów budżetowych określił zaś lakonicznie jako „ambitne”. Przyjęcie budżetu rysuje się jednak coraz pewniej, a sama możliwość powrotu PiS-u i PO do rozmów koalicyjnych także stabilizuje dobre nastroje inwestorów.

W ciągu dnia polska waluta utrzymywała wcześniejsze zyski, szczególnie wobec dolara, który lekko osłabił się do euro. O 15:00 euro kosztowało 3,7760 zł, a dolar 3,1250.

Krótkoterminowa prognoza

W czwartek złoty będzie szczególnie wrażliwy na sytuację na rynku międzynarodowym, skąd napłyną ważne dane makroekonomiczne. Jak uczy doświadczenie, gdyby eurodolar wykazywał silne wahania, może być to okazja do dalszego umocnienia złotego. Ważne wsparcia to 3,11 dla dolara i okolice 3,7570 dla euro.


POWIĄZANE

Pod lupę są brane nieprawidłowości w dostawach produktów rolnych do sieci handlo...

Polscy i europejscy konsumenci będą musieli się pożegnać z ulubionymi kosmetykam...

W trybie ciągłym – od 3 stycznia do 30 grudnia 2022 r. do dyspozycji rolników są...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę